İnsanlar Ne Yiyor?


Bugün 2007 yılında diğer blogumda yayınladığım bir yazıyı yeniden yayınlamak istiyorum. İnsanlar Ne Yiyor diye sorduğumuz sorunun cevabı hala aynı. Bundan sonra da değişecek gibi görünmüyor. Bazı halkların kaderi hiç değişmiyor.


Geçenlerde bir mail geldi..."Dünya'da İnsanlar ne yiyor?" başlıklı bir çalışma ve beslenme rejimlerine göre ülkelerde ailelerin ne yedikleri belirlenip bu fotoğraflar çekilmiş. Üstteki fotoğrafta Kuveytli bir aile yer alıyor. Gördüğünüz gibi yedikleri gerçekten baya çeşitli...Her türlü et ve süt ürünü var gibi...Hatta bir tek "kuş sütü" eksik denilen bir donanım sahip yemek masası...Haftalık mutfak harcaması : 63.63 Dinar veya 296.74 YTL... Yani ayda yaklasık 1200 YTL sadece mutfak harcaması...Favori yemekleri "tavuk etli pilav"...
Hemen alt tarafta ise Çad'lı bir aile var...Fotoğraftan da anlaşılacağı gibi yeterli bir beslenme rejimleri olmadıkları açık.Olan şeylerin çeşidi az olduğu gibi , ölçü olarak da bir şey yok önlerinde. Haftalık gıda harcamaları nedir diye bakıyoruz..685 CFA Francs veya 1.65 YTL.Ayda 5 Ytl...Evet yanlış duymadınız...Bu insanlar ayda 5 YTL ile karınlarını doyuruyorlar...Ya da doyuramıyorlar...Bu nasıl sarsıcı iki karedir böyle...Hani nerde adalet diye soracağız da , sorsak ne olacak? Dünya bilinmez bir anafora doğru gidiyor.Bir yandan petrolü için son zamanlarda gündemde olan Afrika, diğer yandan açlıktan kırılan topluluklar...Mantık olarak bakınca aslında iki coğrafyanın da petrol açısından kaderi aynı olsa da , halkların kaderi malesef aynı değil...Bu arada Çad'lı Aboubakar ailesinin favori yemeği "Taze koyun eti çorbası"... (27 Haziran 2007---http://hussoloji.blogcu.com adresinde yayınladığım yazım...)
Yorum Gönderme

0 Yorumlar