Sigara Yasağı ve İstanbul


sigara yasak19 Temmuz ile beraber başlayan sigara yasağı modern hayata etkisini kısa sürede gösterecek diye yazılıp çizilirken özellikle İstanbul'daki eğlence ve gece hayatına nasıl yansıyacağı ise merakla bekleniyor.Bu yasağın pratikte zor uygulanacağını düşünenlerden biriyim. Gerçi bulunduğunuz yerde sigara içiliyorsa ilgili yerlere şikayetinizi hemen yapabiliyorsunu ve işletmeye yaptırım uygulanıyor.

Ancak geçen haberlerde esnaf ile yapılan röportajlarda bir çok işletme sahibinin cezayı ödemeye razı oldukları izlenimi edindim. Nerdeyse hepsi müşteri kaybetmektense cezaları ödemeyi tercih edebileceklerini söylediler.

Aslında sigara yasağı projesi amacı açısından önemli ve desteklenmesi gereken bir proje. Uygulanabilirliği ve denetimi sıkı şekilde yapılırsa bir sorun çıkmayacaktır.

Bugün Serdar Turgut'un yazdığına göre New York'ta uygulanan sigara yasağının şehirde eğlence hayatını daha da canlandırdığı ve işlerin daha da artmasına neden olduğunu okudum. Önemli bir tesbit.

Umarım Türkiye'de de aynı şekilde dumansız bir eğlence ve gece hayatı yaşanır. Bu sayede yaşam kalitesinin artacağı da kesindir...

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

 1. çok iyi oldu abi sigara yasagı öylede böylede bırakılacak bu sigara

  YanıtlayınSil
 2. Hangi işletmelermişki onlar 500-5000TL arası cezayı göze alabiliyorlar.

  YanıtlayınSil
 3. Valla röportaj etiler ve bebek civarında yapılmıştı sanırım.
  Zaten bir müşterinin hesabı o kadar olduğu için sorun olmaz :-))

  YanıtlayınSil