Sivasspor-Trabzonspor Maç Analizi


Haftanın seyir zevki en yüksek karşılaşması olarak şimdiden etiketlediğim bu muhteşem maçta iki takım da güzel futbol ortaya koydular. Ancak maçı daha çok isteyen taraf Trabzonspor oldu ve bu hareketli maçı 2-1 kazanmayı bildi.


Sivasspor'un bu sene çok kötü bir performans göstereceğini henüz maçlar başlamadan ilan edenlere, Sivas mağlubiyet almış olmasına rağmen tekrar söylemek istiyorum: Sivasspor kötü oynamıyor!


Hatta maçın bazı bölümlerinde öyle baskılı oynadılar ki Trabzonspor top çıkarmakta zorlandı. Sivas'ın yediği ilk gol ise çok basit bir kademe hatasından kaynaklandı. Bir de Sivasspor'un yan toplar konusunda ciddi bir hazırlık yapması gerekiyor. Nerdeyse her yan top tehlike yarattı. Kötü oynuyor dediğimiz bu takımda bir çok yeni oyuncu var ve Mehmet Yıldız ile Sezer Badur gibi sakat oyuncular henüz takımdaki yerlerini almadı.


Bülent Hocanın defans dörtlüsü üzerinde bir kez daha düşünmesi gerekiyor. Sağ bekte Abdurrahman geçen sezon olduğu gibi yerini almalı. Uğur iyi ancak biraz daha pişmesi gerekiyor. Sedat ve Murat ise çok kötü bir dönem geçiriyorlar. Bu hatalarla devam etmeleri durumunda Sivasspor hakkında eleştiri yapmaya hazır olanların ekmeğine yağ sürecekler. Bülent Hocanın bu stoper sorunu konusunda acilen bir çözüm bulması gerekiyor.


Dün de yazdığım gibi Cihan  Yılmaz bu sezonun en flaş isimlerinden biri olacak. Bu bir kez daha görüldü. Kamanan yine aynı, hareketli ve ofansif futboluna devam ediyor. Attığı gol ise Trabzonspor kalecisinin hatasından kaynaklandı. Sivasspor'da Onur ve İbrahim'in de biraz daha oyuna katkıda bulunmaları gerekli diye düşünüyorum.


Defansın önüne düşen topların hepsi Trabzonlu oyuncular tarafından şut olarak kaleye gönderildi. Orta sahada yaşanan bu zaafiyetin de elden geçmesi gerekiyor. Sivasspor sonuç itibariyle kötü değil. Hatta takımın birbirine alışması ve sakatların da takıma katılmasıyla beraber bu sene eski formuna kavuşur. Sorun geçen sene elde edilen büyük başarının ardından taraftarın beklentilerinin artmasından kaynaklanıyor.


Trabzonspor takımına gelince geçen sezona göre daha iyi durumdalar. Ancak mesela Umut yine ilginç goller kaçırarak fazla bir şeyin değişmeyeceği izlenimi yarattı. Alenzinho her zamanki gibi hareketli ve adam geçme konusunda sıkıntısı yok. Ceyhun Gülselam muhteşem bir gole imza attı.


Ama parantez içinde şunu da belirtmek gerekir ki "sezonu alıp götürecek bir kadro" değil. Kanatları ve orta sahalarında problemler var. Büyük maçlarda sıkıntıya düşebilirler.


Bu maçta Trabzonspor'da gözlemlediğim en önemli nokta, çok fazla şut çekmeleri oldu. Yeni hocaları nerdeyse her oyuncusuna "ayağınıza geldiği gibi şut atın" talimat vermiş gibi.


Sonuç olarak seyir zevki yüksek bir karşılaşma izledik ve bu sezonun yine heyecanlı geçeceği konusunda en ufak bir şüphemiz yok...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar