İnternet ve Bedava Gazete

Medya ve özelde gazeteler internetin ortaya çıkması ile beraber kendilerini derin bir tartışmanın içinde buldular. Hatta gazetelerin internet üzerinden bedava kullanıma açılması da çok tartışılsa da internet üzerindeki reklam pastasının gelişmemiş olması nedeniyle bu durum sorgulanmıyor.


Ama internetin gazete satışlarına vurduğu darbe analiz edildi mi hiç? Ben ve benim gibi bir çok kişi eminim gazete okumak için interneti tercih ediyor. Hem bedava hem de daha fazla sayıda gazeteye ulaşabiliyorsunuz.


Açıkcası bir zamanlar elimde 10 gazete ile gazete bayisinden çıktığım günleri tatlı bir hayal olarak hatırlıyorum. Bu noktada gazetelerin bu durumdan kar edebilmeleri için tek bir yolları var. Abone sistemini getirmek.


İnternet reklam gelirleri basılı gazetedeki reklam gelirlerinin yanına bile yaklaşamıyor. O nedenle reklam olayını şimdilik bir kenara bırakmak zorundalar. Ancak abone sistemi bu noktada çok büyük getiriler sağlayabilir.


Bunu dışarda deneyen gazeteler var. Tabi gazetenin tümüne değil ama özelde yazarları okumak için abone olmanız gerekiyor. Ya da özel yazı dizisi ve analizleri okumak da yine aboneliğe bağlanmış.


Şu anda 50 kuruş olan bir gazete internet üzerinden abonelik sistemine geçse ve aylık 10 liradan bunu devreye soksa yaratacağı gelir gerçekten muazzam olur. Bir de senelik fiyatlar belirlense mesela. Normal 50 kuruştan satılan gazete senede 180 lira yapıyorsa siz aboneliği 100 ya da 120 lirada tutar ve senelik aboneliğe de kapı açmış olursunuz.


Ayrıca net aboneleri için geliştirilebilecek bazı hediye ve piyango gibi cazip sistemler oluşturulabilir. Bu abone ücretleri ile 100 bin abone sayısına ulaşsanız, masraflarınız da azalacağı için önemli gelirler elde edebilirsiniz.


Ama tabi  bu durumu Türkiye özelinde incelediğiniz zaman şöyle bir şey de ortaya çıkabilir. İnsanlar TV ve alternatif bedava net haber sitelerine yöneleceklerdir. Ki zaten o nedenle gazetelerin yazarlarını öne sürmesi gerekiyor. Eminim önemli sayıda ekstrem bir kesim bu yazarları okumak için bu abone ücretini düşünmeden ödeyecektir.


Bugün 700 bin satan bir gazete 100 bin net abonesi sayısına ulaşabilir diye düşünüyorum. Yine de bekleyip görmek lazım. Fakat sistem o yöne doğru ilerliyor.

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. abi haklsıın kesinlikle... şu var hurriyet bile 2-3 sene önce internetten gazetesini ücretsiz okutuyordu şimdi ise aylık ücret istiyor..

    YanıtlayınSil
  2. Cumhuriyet gazetesi okuruydum sırf internette ücretsiz okutturmuyorlar diye gazeteyi okumayı bırakmıştım. :)

    YanıtlayınSil