Kurtlar Vadisi Pusu 64.Bölüm Analizi

aron feller

Kurtlar Vadisi Pusu'nun yeni sezonu tartışmalar eşliğinde başladı. Diziye  yeni katılan Aron Feller izleyeceğimiz  Osman Soykut bu sezonda çok konuşulacak isimlerin başında geliyor.


Uzun zamandır müthiş bir yoğunluğun içinde olmam sebebiyle yazılarıma ara vermiştim. Ancak blog yazmak insanda kalıcı bazı hobi alışkanlıklarına neden oluyor. Ben de yazmayı ve blog takip etmeyi bırakamıyorum. Blogumun güncel kategorilerinden birisi olan Kurtlar Vadisi Pusu'nun yeniden başlaması ile beraber bölüm analizlerine devam edeceğim.


Yeni sezon Polat'ın vurulmasından 3 ay sonra başlıyor. Forumlarda bu 3 ayın nasıl geçtiği, neden gösterilmediği gibilerinden bazı sorular sorulmuş ve eleştirilmiş. Fakat bırakalım da senarist işini yapsın ve o gösterilmeyen süreyi biz kafamızda inşa edelim.


Polat'ın bir şantiyede görüştüğü ihtiyarların sözcüsü, Başbakan suikastinin "Gladio" tarafından yapıldığını açıklıyor. 1990'a kadar beraber çalıştıklarını ama daha sonra anlaşmazlıklara düştüklerini de bir not olarak eklemeyi unutmuyor. Türkiye'nin siyasal tarihine ara ara yapılan bu göndermeler önemli bazı tüyoları da seyirciyle buluşturuyor denilebilir. Fakat dizinin Star TV'ye geçmesi konseptinde bazı değişikliklere yol açar mı diye de sormadan edemiyor insan.


Bu noktada Kurtlar Vadisi Pusu'nun son 6 yılını analiz eden Rasim Ozan Kütahyalı'nın şu yazısı sizlere biraz derinlik katabilir. Ayrıca Şamil Tayyar'ın "Kurtlar Vadisi-Para" isimli yazısı da ayrıca okunmalı diye düşünüyorum.


Bu iki yazı önerisinden sonra bölüm analizine devam edebiliriz. 65. ve 66. bölümlerin analizini ayrı yazılar halinde daha sonra yayınlayacağım. Diziye Aron Feller'in katıldığından bahsetmiştim. Bu gizemli Amerikalı sanırım geçen sezonun son bölümünde Davut Tataroğlu'nun "bizim çocuklar işi başardı" tümcesini söylediği atölye sahibi... İnternette Aron Feller ile ilgili bir çok iddia var. Bunlardan ikisinin linkini sizler için veriyorum...
Bir dönem Türkiye'de CIA İstasyon şefliği yapmış birisi olduğu konusunda mutabakat var. Aron Feller ile ilgili kısa zamanda bir analiz yazısı karalamayı düşünüyorum. O nedenle burada noktayı koyalım.


64. Bölüm Polat ve İskender arasındaki ufak çaplı çatışma ile devam etti. Cezaevi müdürünün odasında yapılan kavga Aron Feller tarafından da canlı olarak izlendi. Aron Feller'in hemen hemen her yerde mobese gibi bir sistem kurarak olayları takip etmesi KVP fanları tarafından şimdiden eleştiriliyor.


Bu kavga sırasında İskender'in "Bizim gibi adamlar iki yerde huzur bulur, biri mezarda biri de mahpusta" cümlesi kaydadeğer...


Öte yandan Aron Feller'in Tataroğlu'na "Sana yönetmen için Türkiye'yi vereceğim" demesi de izleyenleri heyecanlandırdı. Tataroğlu uzun süren bir sessizlik döneminden sonra dizide başat rol oynamaya hazır gibi. Geçen sezondan bıraktığımız kav kibritlerinin sponsorluğunu üstlense yeri olur diyebileceğimiz Cevat Akarsu kritik cezaevi baskını ile yine formunda olduğunu gösterdi.


Cezaevinde tartışan Polat cephesi adamlarının kaçış planları durmadan suya düşerken Muro'nun Kazım'ın kendisine kızarak yönelmesi üzerine söylediği "çakma yerine başka bir açılım yapın" sözleri de bölümün gülümseten ve güncel siyasete de mesajlar içeren ilginç bir anektod olarak hafızalarda kaldı.


İskender ve Cevat Akarsu'nun buluşmasından bir sonuç çıkmazken, İskender'in kızının Cevat ile giriştiği diyaloglar son derece ilginçti. İskender'in kızına "Cins senin sülalendir" diye çıkışı da not edilmeli...


Cezaevinde çıkan kavgada Memati'nin "Kazım indir gelenleri" talimatı beni epey güldürdü. Kazım'ın öyle bir pozisyonda yapacağı başka ne olabilirdi ki? Bu arada Kazım'ın kroşeleri forumlarda gezen "Kazım kick-bokscuymuş" tezini daha da güçlendirdi.


Bu arada bölümün en ilginç olaylarından birisi ise Yılmaz'ın aslında İskender'in adamı olması olarak not edilmeli. Bu kritik olay ileriki bölümlerde ilginç bir hal alabilir. Cevat Akarsu'nun "herkesi yak" talimatlarını yerine getiren Yılmaz acaba kendi sonunu mu hazırlıyor?


Bu arada dizide fazla reklam spotu var gibi geldi bana. Maliyetlerin bu kadar yükselmesinden mi yoksa başka bir sebepten mi bilemiyorum ancak çok fazla reklam vardı.


Dizinin son haline bakınca üç ayrı cephenin oluştuğunu söyleyebiliriz.


İskender Cephesi-Polat ve İhtiyarlar Cephesi-Aron Feller ve Cevat Akarsu Cephesi...Ayrıca Davut Tataroğlu da yine Aron Feller ile beraber hareket ediyor. İskender eski gücünü yitirirken Polat ile yakınlaşması da başlamış vaziyette. Bu arada İskender'in bu tarafa kaymasının nedenlerinden birisi de sanırım yakında filminin çıkacak olması.


Bu nedenle vatansever bir noktaya çekilmek isteniyor gibi geldi bana.


Tataroğlu'nun ekibine yeni bir Amerikalı isim katıldı. İlerleyen bölümlerde kullanılacaktır. Bu arada Bulut'un da ihtiyarlar tarafından yetiştirildiği ve 30 yıldır devlet için çalıştığı ortaya çıktı. Polat ve Bulut adamları cezaevinden kurtarmak için plan yaparken akıllarına ilginç bir fikir geldi.


Deli Hüsnü içine ilaç kattığı çiğköfteleri cezaevine götürerek Memati ve diğerlerinin hastaneye kaldırılmalarını sağladı. Çiğköfteyi deli gibi yerken Muro'nun söyledikleri ise kaydadeğerdi: "Manasındaki lezzetin peşindeyim.Bu çiğköfte de tıpkı halkımız gibi çeşitli zenginlikler içeriyor. Baharat gırla, et var, bulgur var...Bir emperyalist geliyor ve başlıyor ezmeye, sıkıyor sıkıyor sıkıyor, çiğniyor ve yetmiyormuş gibi bir de duvara atıyor..."


Deli Hüsnü'nün bu kurtarma operasyonunu Pisboğaz Operasyonu olarak belirlemesi ise ayrı bir gülünç durum. Planı öğrenen Muro'nun "İnsan sağlığı üzerinden plan mı yapılır kardeşim" çığlığı ise bizi gülümsetti.


Hastaneden kaçan ve şoförlüğünü Bulut'un yaptığı minibüse binenlerin hiçbirinin benzin kokusunu farketmemiş olması ise ilginç. Baş kahramanımız hemen farketse de Cevat Akarsu çoktan kibriti çakmıştır. 65. Bölüm analiz yazısında minibüsün ve Polat'ın akibetini konuşmak üzere şimdilik hoşçakalın...
Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Valla ben startv ( yani aydın doğana) geçtik den sonra çok yanlı ve yönlendirmeli bölümler gelir die düşünüyorum dikkat edildiğinde hafifden sinyaller gelio. Nacizane fikrim paylaşmak istedim.

    YanıtlayınSil
  2. muammer gebeş4 Aralık 2009 00:47

    fılm gercekten cok super cevadın gerı donmesı yanı olmemesı dızıye canlılık verecektır

    YanıtlayınSil