Kurtlar Vadisi Pusu 65.Bölüm ve Muro'nun Vedası

muronun vedasi

2009 ile beraber konsept değiştiren Kurtlar Vadisi Pusu'da ilk giden isim son dönem vadinin flaş isimlerinden birisi olan Muro karakteri oldu. Şahsen diziden ayrılmasını istemediğim karakterlerden birisi olan Muro neden ayrıldı? Bu bölüm analizinde hem bu konuya hem de Vadinin yeni sezon konseptine biraz daha yakından bakalım...


64. bölümün sonunda eski bir transit minibüs ile denize uçan ekibimiz son anda atlayarak kurtulmuştur. Ancak bir eksikle... Muro'nun başyaveri ve yakın dostu CHEtin hayatını kaybetmiş ve sevimli gösterilmeye çalışılan dağdakiler imajının ilk karesi böylece diziden tasfiye edilmiştir.


Bu olayla birlikte deliye dönen Muro ise Akarsu Cevat'ı öldürmek için elinden gelen her şeyi yapmaya yemin edecektir. Burada diziye yeni katılan ilginç bir karakterden de bahsetmeden geçmek olmaz. Şemo'nun yeni adamı Vedo... Vedo yapı itibariyle dejenere olmuş ve Muro gibi birisinin yanında son derece basit kalmış duruyor. Bu seçim bilinçli...Dizinin yapımcı ve senaristleri belli ki Muro'nun kazandığı sempatiden rahatsız oldu. Bu nedenle böyle bir tasfiye gerekliydi diye düşünmüş olabilirler.


Başbakan suikastini gerçekleştiren 5 kişilik ekibi deşifre eden Rıdvan Albay gerekli bilgileri Polat'a ulaştırdı ve Çoban kod adlı bir eleman için operasyon kararı verildi. Dizinin aksiyonel sekanslarından biri olan bu bölüm pek hoşuma gitmedi. Vadi basit aksiyon sahneleri çekmeye devam ediyor. Para sıkıntınız olmadığına göre bir sanat yönetmeni bulun ya da bu işi bilen birilerini çalıştırın şu sette artık...


Bu bölüm için özel bir not olarak yazmak istediğim diğer konulardan birisi de Memati ve oğlu konusunun aşırı işlenmesi olacak. Bu durum dizinin yarısını alıp götürüyor. Bu konuda biraz daha tutumlu davranılırsa vadi izleyicileri olarak daha zevkle izleyeceğimizi umuyorum.İskender ve Tataroğlu görüşmesinden İskender'in artık tasfiyeye yakın olduğunu anlıyoruz. Geçen bölümde de söylediğim gibi İskender'in giderek vatansever bir çizgiye kaymasını yakında gösterime girecek olan "Gladio" filmi ile açıklayabiliriz. İskender'in  Tataroğlu görüşmesi sırasında söylediği "Kararları elinde kalem olanlar değil, elinde silah olanlar verir" sözü notlarımız arasına eklendi.


Cevat Akarsu ülke için çalışan bilimadamlarını tasfiye ederken Muro ise Cevat'ın mekanını tek başına basarak Çetin'e verdiği değeri bir kez daha ortaya koyuyor.

Aron Feller'in "Yeni Türkiye" haritası uzun süre tartışılacak gibi. Burada hemen araya girerek son dönem bir çok düşünce kuruluşunda bu konunun tartışıldığını da belirtmeliyim. Yani Kuzey Irak'ın Türkiye sınırlarına dahil olması konusunun think-thank denen kuruluşlarda yoğun şekilde masaya yatırıldığı gelen duyumlar arasında. Kurtlar Vadisi Pusu bu noktada Kamuoyu oluşturma açısından taktiksel olarak kullanılıyor mu sorusu da akıllara gelebilir. Ama Aron Feller'in de dediği gibi "herşeyin bir bedeli vardır"...

Ayrıca Aron'un şu cümlesini de notlarımız arasına ekliyoruz: "Geçmiş dönem imparatorluklar dönemiydi o dönem geçti, şimdi ise demokrasi ve özgürlük dönemi, tek bir efendi yok..."

Rıdvan Albay tam da beşinci adama ulaşırken öldürülür. Muro da canlı bomba olarak Cevat'a saldırmak istese de örgütten ayrılan bombacının oyununa gelir. Cevat'ın eline geçen Muro, Aron Feller tarafından askerlerin bulunduğu bir kafeye canlı bomba olarak gönderilir.

Bu bölümün en can alıcı sahnesi de sanırım Muro'nun bu kafe sahnesi idi. Aldığı hapların etkisiyle kendisinden geçen Muro, Yılmaz tarafından kafeye getirilir ve ardından Muro'nun Yıldırım ve Çetin temalı çaresiz duygusal konuşmalarını duyarız. Bombanın patlaması ile beraber Muro Kurtlar Vadisi Pusu'ya 65. bölüm itibariyle veda eder.

Başlarda pek sempatik olmasa da zamanla izleyicilerin sevdiği karakterlerden birisi haline gelen Muro dizi eleştirmenleri tarafından da bir çok defa tartışma konusu olmuştu. Hatta "örgüte sempati duyulmasına neden oluyor"  eleştirileri arasında diziye veda eden Mustafa Üstündağ'ı yeni projelerde görmeyi umut ediyoruz diyerek bu bölüm analizini de burada noktalıyorum...

Yorum Gönderme

1 Yorumlar