Amerika'daki Sağlık Reformu Üzerine

health-reform-square-large

ABD Ağustos ayından beri hararetle tartışılan bir konuya odaklanmış durumda. Obama'nın ısrarla savunduğu sağlık alanında reformları kapsayan paketin ekonomiye getirdiği yük ise eleştirenlerin başlıca argümanı haline gelmiş.


Amerika'da Avrupa'da olduğu gibi bir sosyal devlet ve her vatandaşı kapsayan bir sağlık sigortası sistemi yok. Yaklaşık 50 milyon insan sigortasız.


Sadece kamu sektörü çalışanlarını kapsayan, emeklileri ve de en fakirleri içine alan sınırlı sağlık sigortası her yıl ortalama 50 milyar dolar açık veriyor. Bu gidişle devletin kendi çalışanları için sağladığı bu dar kapsamlı sigorta sistemi bile 2038 yılında iflas edecek gibi gözüküyormuş.


ABD'de sağlık sigortası almak bireylerin üzerine düşen bir sorumluluk. Birçok Amerikalı bunu işvereni aracılığıyla sağlıyor, ya da kendine özel sağlık sigortası temin ediyor.


Obama'nın Kongre'den beklentisi, ABD'nin sağlık masraflarının azaltılması, her Amerikalının ister özel, ister kamusal sağlık hizmetlerinden birini seçme özgürlüğüne sahip olması ve herkesin yüksek kalitede sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi.


Şimdi bu soruna neden olanın vahşi kapitalizm olduğunu belirtebiliriz. Dünya'nın süpergücü olduğunu iddia eden bir ülke bile vatandaşlarına harcama yaparken bunun karşılığını isteyebiliyor. İnsanlar özel sigorta firmalarına esir edilmiş durumda.


Eğer primlerini yatırdığınız bir sigortanız varsa en kral hastanede en güzel hizmeti alabiliyorsunuz ancak sigortanız yoksa ölümle başbaşa kalmanız bile olasılıklar arasında. Obama'nın bu dengesizliği gidermek istemesi kadar doğal bir şey olamaz.


Bir devlet vatandaşına harcama yapmaz ancak hizmet eder. Bir devletin bu noktada kar amaçlı düşünmemesi gerekmektedir. Tabi bu reformun ekonomiye getirdiği bir de yük var. Ama bunu sosyal devlet anlayışında olan birisi yük olarak değil sorumluluk olarak görebilir.


Şimdi Obama'nın kaynak için vergileri arttıracağı söylenmekte. Bu da başka bir tartışmayı beraberinde getirecek.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar