Arap Basınında Türkiye

arap-gazeteleri


Türkiye'nin son dönemde izlediği dış siyaset Avrupa ve ABD basınında ilgi toplarken buna şimdi de Arap basını eklendi. Bir dönem için pişmanlıklarını dile getiren El Kuds El Arabi gazetesinin genel yayın yönetmeni Abdulbari Atwan, Bugün gazetesinde çıkan habere göre Türkiye'nin 10 sene sonra bir Çin olacağını iddia ediyor.


"Osmanlı İmparatorluğu?na karşı ayaklanmamızı, karşılığında bağımsızlık vereceklerini söylediler. Ama sonra ne oldu? Ne modernlik verdiler, ne bağımsızlık. Onun yerine mandacılık verdiler, işgal verdiler ve Filistin?i de Yahudilere verdiler. İnsanlar şimdi, ?Evet, biz Osmanlı?lara karşı çok kötü bir şey yaptık. Batı tarafından kullanıldık? diyen Atwan'a göre Ortadoğu?da üç tane yükselen güç var: İsrail, Türkiye ve İran.


Bir 10 sene içinde de ekonomik ve siyasi olarak Türkiye'nin çok önemli yerlere geleceğini belirtmiş. Atwan'ın röportajını okumak için tıklayınız...


Tabi geleceğe dair analizler yapmak fütürizmin konusu. Bunun yanında siyaset ve ekonomi ile uğraşan herkes bu konu hakkında görüşlerini belirtebilir. Bu ülkenin vatandaşları olarak hepimizin isteği ve hedefi de o yönde. Ülkemizin bir gün dev ekonomik seviyelere geleceğini görmek bizleri ancak mutlu edebilir.


Yalnız daha dün yazdığımız "İşsizlik Nereye Gidiyor?" yazısında konu ettiğimiz "işsizlik" gibi çok kronik sorunlarımız da var. Diyeceksiniz ki işsizlik ABD ve Almanya'da da rekor seviyelerde. Doğrudur. Katılıyorum.


Fakat bizim onlardan farklı olan bir yanımız var. Birincisi biz üretmiyoruz. İşsizliğin rekor seviyeye ulaştığı Almanya'nın ağır sanayisi ile yarışabilir miyiz? Ya da son dönemlerde ekonomik resesyonlar ile uğraşan ABD  gibi tüm dünyaya silah satabilir miyiz?


Böyle bir sanayimiz var mı? İran'a karşı kullanılacak olan füze kalkanını bile başka bir ülkeden milyarlarca dolara satın alacağız. Bu çelişki değil midir?


Dış politikada atılan hamleler doğru fakat bunların güçlü bir ekonomik arkaplan ve sorumlu istikrarlı bir siyasi çizgi ile desteklenmesi gerekiyor.


Yoksa gazetelerde yayınlanan makalelerde bahsedilen fütürist analizleri gerçeğe yansıtmamız zor olacaktır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar