Atık Yağ

atik yag


Türkiye, Avrupa?da kızartmalık yağ kullanan ülkeler arasında 3. sıradaymış. Yılda 350 bin ton atık yağ oluşuyor. Atık yağları yeniden kazanmayı ve enerji üretiminde kullanmayı hedefleyen 7 şirket bu atık yağın ancak yüzde 2?sini toplayabiliyor.


Her yıl 150 bin insanın kansere yakalanması gibi bir bilgiyi görmezden gelebiliyorsak atık yağ konusuna hiç girmeyelim daha iyi ancak maalesef toplumda bu konuda oluşmuş bir bilinç yok...


Özellikle bazı restoran ve işletmeler bu yağları 10 defadan fazla kullanıyorlar.Kendilerine göre bir tutumluluk gösterdiklerini sanan bu firmalar halkın sağlığıyla oynuyorlar.


4442845 numaralı ?atık yağ toplama? hattına başvuran aile sayısı sadece 1100.


İnanın artık soframızda ne yiyeceğimizi şaşırdık. Sebze ve meyveye dönsek orada GDO denen kavram çıkıyor karşımıza. Deniz mahsüllerine şöyle bir baksak bu sefer de "ağır metal" analizleri bilgisi geliyor önümüze...


Sanırım en temel gıdalara dönecek ve gerekirse kendimiz ekip biçeceğiz...Bir de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aydın'a kulak verelim:


Prof. Dr. Ahmet Aydın; genel olarak tuz, şeker ve un kullanılmaması gerektiğini, her yiyeceğin doğal şekline en yakın olarak tüketilmesinin önemli olduğunu, yasaklar haricinde yeme sınırının olmadığını vurguladı. Çiğ yiyeceklerin toplam diyetin en az yüzde 60?ını oluşturması gerektiğini belirten Aydın, kırmızı et kullanımının serbest olduğunu, ancak, katkı maddelerinden dolayı salam-sosis gibi et ürünlerinin tercih edilmemesi gerektiğini anlattı. Aydın, beyaz etin de mönüde yerini alması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:
?Ağır metal zehirlenmesi riskini azaltmak için küçük balıklar tercih edilmeli, çiftlik balıkları yenmemeli. Sakatatın yasaklanması doğru değil. Fakat sadece veteriner gözetiminde kesilmiş hayvanların sakatatı yenmeli. Et ve hayvani yağ, balık, tavuk, zeytinyağı, fındık yağı, yumurta, az şekerli meyveler, sebzeler, kabuklu kuru yemişler, süt ürünlerini istediğiniz kadar yiyin. Tahıllar ve unlu gıdalar, patates, şeker, tatlıları yemeyin. Baklagiller ve çok şekerli meyveleri ise az tüketin.?

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. sanayisel atıklar için bir projeniz var mı

    YanıtlayınSil
  2. bu yağları dökmeyeceğiz ne yapacağız bununla ilgili pek birşey bulamıyorum internette. türkiye nin belkide yüzde 90 ında kağıt veya cam için bile geri dönüşüm bulamazken yağ için geri dönüşümü sormuyorum bile. Çevreci örgütlerde akıl edemiyolar zannımca

    YanıtlayınSil