Boca Juniors

boca juniors


Sarı Lacivert renklere sahip olmasından dolayı her zaman ilgi duyduğum yabancı klüplerin başında gelir Boca Juniors. Hatta bu renkleri almasının da bir hikayesi vardır. Aslında renkleri sarı siyahtır fakat bölgede aynı renkleri kullanan başka bir takım daha vardır. Bir maç yaparlar ve kaybeden bu renklerden vazgeçer. Kaybeden takım Boca Juniors olur.


Bunun üzerine klübün kurucu başkanı limana gelen ilk geminin renklerini kullanacaklarını söyler. İlk gelen gemi bir İsveç gemisidir ve böylece takımın renkleri sarı-lacivert olur. Klüp 1905 yılında kurulmuş ve bugüne kadar Arjantin liginde 23 şampiyonluk yaşamış. Ateşli taraftarı ve River Plate ile yaşanan ölümüne rekabeti ile biliniyor.


Hatta öyle ki Buenos Aires'te taraftar mezarlıkları olduğu bile anlatılır. Öyle bir rekabetin içindeler yani, ülkemizdeki Fenerbahçe-Galatasaray rekabetini düşününce insanın şükredesi geliyor.


Bir başka ilginç bilgi de Boca Juniors'u kuranların İtalyan göçmenler olması. Zaten Boca, Arjantin'de genelde halkın takımı olarak bilinir. Zaten sınıf farkından kaynaklanan bu rekabet bu nedenle bu kadar sert yaşanır. Anlatılan bir hikayeye göre Boca, River Plate takımını 2-0 yener. Ardından çıkan olaylarda 2 Boca Juniors taraftarını hayatını kaybeder. Bu olaydan sonra River taraftarları duvarlara "Boca 2 River Plate 2" diye yazarlar. Bu da holiganizmin ulaştığı noktayı göstermesi açısından önemli bir ölçüttür.


La Bombonera isimli stadları taraftarları için bir mabet gibidir. Özellikle gollerden sonra kale arkasının tellere doğru hücum etmesi çok ünlüdür. Çok ateşli bir taraftara sahip olan Boca, River Plate ile olan çekişmesinde de üstün olan taraftır. Zengin bir klüp olan River Plate takımını tutanlara "Tavuk" derler.


Bir de futbolcu seçmelerinde taraftarların astığı bir pankart vardır ki tribün grubunun siyasi tavrını da ortaya koyar. O pankartta şu yazar: "Bir gün hepiniz birer Maradona olabilirsiniz ama bir Che asla..."


Takımın resmi sitesi için tıklayınız...


Yorum Gönderme

0 Yorumlar