Bolivya

chavez_evo_morales


Bu sene Amerika kıtasının ekonomik anlamda en hızlı büyüyen ülkelerinden birisi Bolivya. Eminim Latin Amerika ile ilgilenen bir çok siyasi ve ekonomik  analistin de tahmin edemeyeceği olaylardan birisi budur.


Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ülkenin başına 2005 yılında geldi ve o andan itibaren her şey değişmeye başladı. Göreve geldikten sonra IMF ile yapılan anlaşmaları iptal eden Morales, doğalgaz ve hidrokarbon sanayisini de millileştirerek bağımsız bir ekonomik politika izleyeceğinin kesin kanıtlarını da vermiş oldu.


Bu durum tahmin edebileceğiniz gibi ABD başta olmak üzere Bolivya'da iş yapan bir çok kurum ve kuruluşu da kızdırdı. Fakat Morales icraatlarından vazgeçmedi.


Hatta Bush hükümeti döneminde ABD büyükelçisini de "hükümeti yıkmaya yönelik bir harekete destek vermekten" dolayı ülke dışına çıkardı. Gayri Safi Yurt İçi Hasılası giderek artan Bolivya bundan sonra nasıl bir seyir izler bilemem ancak Dış Basın normal olarak Bolivya'nın yakın zamanda iflas! edeceğinden bahsediyor.


Bolivya'nın Küba ve Venezuela tarzı sosyalist ve Amerikan karşıtı bir siyaset izlemesi basının öfkelendiği konuların başında geliyor. Sözün özü Amerika'nın arka bahçesi olarak gördüğü Latin Amerika değişmeye devam ediyor ve bağımsız ekonomik politikaların da kapitalizm içerisinde nefes alabileceğini kanıtlamaya çalışıyor.


Bolivya'nın izinden giden bir başka ülke olan Ekvador'u ise bir başka yazımızda ele alalım...

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Yeni bir seçim dönemi yaklaşmakta. Bir kaç hafta sonra Evo Morales yeniden başkan seçilerek Bolivya halkına hizmet etmeye devam edecektir diye düşünüyorum.

    YanıtlayınSil