Bursaspor

bursaspor logo
Galatasaray'ı 1-0 ile geçen Bursaspor ligde çok daha iddialı bir pozisyona gelmiş durumda.Bunun yanında kenetlenmiş bir yönetim-taraftar-teknik heyet üçlüsünden bahsedebiliriz. Zaten Türkiye'de "şampiyon olabilecek" taraftar potansiyeline sahip ender klüplerden birisi Bursaspor'dur.

Sezon başlamadan önce yazdığım  bir yazıda bu sene sürpriz yapabilecek takımlar arasında Bursaspor'u saymıştım. Zaten geçen sene Samet Aybaba ile başlayan çıkış bir kesintiye uğrasa da Ertuğrul Sağlam hoca ile aynen devam etti. Genelde deplasmanda çok iyi oynayan bir takım olan Bursaspor kendi sahasında ise rakip defansın arkasına atılan uzun toplarla gol arıyor.


Galatasaray maçında da aynısını yapan Bursaspor ileri uç elemanları birer atlet kadar çok koştular. Özellikle Volkan Şen inanılmaz bir performans ile golü de bulan isim oldu. Keza Sercan da maç boyunca inanılmaz bir efor sarfetti. Defans hattına gelince burada da çok değerli oyunculara sahip. Tecrübeli Ömer ve performansı zirvede olan bir Kirita adeta rakip forvet oyuncularına geçit vermiyorlar.


Bursa'da uzun dönemler kaldığım için bir çok maça gittim. Öncelikle Bursaspor taraftarının Türkiye'de ender sayılabilecek bir yapısı olduğunu söylemeliyim. Hem çok ateşliler hem de takımlarını her koşulda sonuna kadar destekleyen bir yapıları var. Ki takım 2.lige düştüğünde her maç o stadın hınca hınç dolduğunu söylememe gerek yok sanırım. Taraftar takımını bir dakika bile yalnız bırakmadı ve takım düştüğü gibi tekrar süper lige çıktı.


Deplasmana gelince Türkiye'de deplasmana en çok giden taraftar Bursaspor taraftarıdır. İstediğiniz araştırmayı ya da çalışmayı yapın. Bu taraftar topluluğu kadar takımını seven ve destek veren az bulursunuz. Yanlışları yok mudur? Elbette her taraftar grubunun hataları gibi onların da zamanında hataları olmuş olabilir ancak takımlarını ateşlemek konusunda çok da yaratıcı bir topluluktur. Örneğin 90'lı yılların Texas Grubu bir efsanedir. Zaten takım da en başarılı dönemlerini o zaman yaşamıştır.
Ben mesela bu Ercümentli Baliçli o mükemmel kadroyu hatırlıyorum. Ligin ilk yarısını zirvede kapatmışlardı ve Bursa'daki yerel gazeteler şampiyonluk posterleri dağıtmaya başlamışlardı ama olmadı. Tabi bunun olmamasının nedenini de Kocaelispor, Gaziantepspor ve Sivasspor örneklerinde de bulabiliriz. Bu strese en çok dayanan ve hedefe en yaklaşan takım Sivasspor oldu. Hem de bu istikrarı 2 sezon sürdürdüler ama konsantrasyon bir noktada bozulunca onlar da pes ettiler. Ve bu sene durum itibariyle çok kötü bir pozisyondalar.


Anadolu takımlarının tek sıkıntısı istikrarı yakalamak konusunda zorlanmaları. Bursaspor bu sene geçen seneki Sivasspor'un havasını yakalamak üzere. Zaten Galatasaray maçı bir kırılma noktası olacaktı ve bunu başardılar. Önlerinde çok zorlu bir Kayserispor maçı var. Kayserispor da derinden gelen ama pek dışa yansımayan bir hızda ilerliyor. Bu sene olmasa bile ileri ki yıllarda önemli birer şampiyonluk adayı olacağı kesin.


Ligimizin kalitesinin yükselmesini istiyorsak Bursaspor gibi takımlarımızın bu noktalara gelmesi çok güzel. Bir de Bursaspor gerek taraftarı olsun, gerek şehir olsun her şeyi ile şampiyonluğa hazır. Devre arasında yapacakları bir kaç takviye ve şampiyon oldukları takdirde stadı biraz da modifiye ederlerse önümüzdeki 10 senenin en flaş takımlarından biri ve en korkutucu deplasmanlarından birisi Bursaspor olacaktır.


Sözün özü başarmamaları için hiçbir neden yok. İnanmaları yeter...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar