obama-china


Üç günlük resmi ziyaret için Çin'de bulunan Obama ilginç mülakatlar veriyor. Yapılan basın toplantısında Tayvan sorunu konusunda "Tek Çin" politikasını desteklediklerini belirten Obama, Tibet'teki insan hakları ihlalleri hakkında tek bir kelime bile etmedi.


Barack Obama tarihin belki de en çok destekle Başkanlığa gelen isimlerinden birisiydi. Bunu söylerken dünya desteğinden bahsediyorum. Mesela Almanya'da bile destek yüzde 90'lara ulaşmıştı ki eski başkanlara oranla bu bir rekor. Fakat Alman kamuoyunun misal Obama politikalarına desteği ise şu anda yüzde 13'lerde kalmış durumda.


Demek ki muhteşem bir beklenti ile gelmeniz ve destek görmeniz her şeyi çözmüyor. İnsanların beklentileri konusunda bazı adımlar da atmanız gerekiyor. Örneğin insan hakları ihlalleri konusunda çok hassas olduğunu bildiğimiz ya da sandığımız Barack Obama, dış politikadaki hassas dengeler nedeniyle Tibet sorunu konusunda konuşmamayı tercih edebiliyor.


Bu da siyasetin ve iktidarın nasıl bir dizayn edici yapıya sahip olduğunu bizlere bir kez daha göstermektedir. İktidara geldikten sonra ve önceki durumlar dünyanın her yerinde hemen hemen aynı çizgiyi izliyor. İktidardan önce oy almak için farklı şeyler söylerken iktidara geldikten sonra ise ikili ilişkilere zarar vermemek için daha farklı şeyler söylemeniz gerekebiliyor.


Çin konusuna gelince, son dönemde müthiş bir çevreleyici politika izleyen ve aşırı enerji talebiyle bölgedeki dengeleri alt üst eden bir ülkeden bahsediyoruz. Kalabalık nüfusu ve güçlü ordusu ile bölgede ciddi bir korku yaratmış durumda. ABD bu sorunu diplomasi ile çözmeye çalıssa da Çin karşısında ilerde çok zorlanacak gibime geliyor.


Afrika ile son dönemde yapılan 10 milyar dolarlık anlaşma ve Hindistan'da yapılması planlanan 7 liman ki listesi hemen aşağıdadır:-Pakistan/Belucistan'da Gwadar limanı (özellikle Basra Körfezi?ni kontrol etmek için uygun bir coğrafyadadır)
-Pakistan/Ormara limanı
-Pakistan/Karaçi limanı
-Maldiv adaları yakınındaki Marao limanı
-Sri Lanka'daki Hambantota limanı
-Bangladeş'teki Chittagong limanı
-Myanmar (Burma)'nın Büyük Koko adasındaki liman

Bu hareketler Çin'in boş durmadığını ve enerji haritası üzerinde hegemonik bir rota izlediğini göstermektedir. Mesela bölgede ABD müttefiği olarak bilinen Hindistan ise hem nükleer çalışmaları rahatlıkla yapabilmekte hem de Çin ile bu tarz ilişkiler geliştirebilmektedir.


Uluslararası kamuoyunun korkusu ise Çin ordusunun bu limanları yeri geldiğinde birer deniz üssü olarak kullanabilmesi konusunda ortaya çıkmaktadır. Her geçen gün artan enerji talebiyle Güneydoğu Asya ve Afrika'da ilişkilerini üst düzeye çıkaran Çin bundan sonra nasıl bir seyir izleyecek, bekleyelim ve görelim...