Ekvador ve Rafael Correa

Bağımsız ekonomik politikalarla ayakta durmaya çalışan bir başka Latin Amerika ülkesi de Ekvador. Rafael Correa'nın 2006 yılında başa gelmesinden sonra silkelenen Ekvador özellikle borçlarını azaltma anlamında çok önemli adımlar atmış bulunuyor.


Correa göreve gelince ilk iş olarak borçlarının meşruiyetini inceleyecek uluslararası bir mahkeme kurdu. 2008 yılında komisyon borcun bir bölümünün yasal olarak akdedilmediği sonucuna ulaştı. Bunun üzerine Correa borçlarının 3.2 milyarını ödeyeceğini açıkladı. İş dünyasında tartışmalara neden olsa da Correa bunu kabul ettirdi ve ekonomi düzelmeye başladı.


Correa döneminde sağlık harcamaları iki katına çıktı. Sosyal giderler sosyal devlet anlayışı çerçevesinde genişledi. Yoksul evlere nakit transferi gibi projeler hayata geçirildi.


Bir ülkenin vatandaşı her ne sebeple olursa olsun sokakta açlıktan ölüyorsa bundan o ülke ve yönetim sorumludur.Bunun başka hiçbir şekilde izahı olamaz. Sağlık harcamaları ve yoksullara yönelik para transferleri birçok ülkede uygulanması gereken sistemler... Ama devlet bunu verdiği bir sadaka olarak değil gelirlerin adilane paylaştırılması olarak göstermek zorunda.


Ekvador ve Bolivya gibi örnekler Venezuela'nın peşine takılmış ve iflasa doğru giden ülkeler olarak lanse ediliyor dış basında. Buna rağmen bu hükümetler bağımsız ekonomik politikalarda diretiyor. Sonuç ne olacak bilemiyorum ancak bir başlangıç yaptıkları kesin...

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. İran İslam Cumhuriyeti ile en iyi ilişkisi olan Latin Amerika ülkelerindendir. Yeni Dünya Düzeni'nde aktif olarak yer alarak, iş görecektir. Başarılar.

    YanıtlayınSil