Irak'ta Savaşın Galibi: Türkler

1-30-Iraqs-economy


Bu sözleri söyleyen biz değil ünlü haber dergisi Newsweek. Dünyaca ünlü Amerikan dergisi Newsweek, Türkiye'yi Irak Savaşı'nın gerçek galibi ilan etti. "Türklerin zaferi" başlıklı makalede bakın neler denildi.


Türkiye'nin yeniden inşa edilen Irak'ın en büyük ticari ortağı haline geldiği belirtilen makalede, ABD kökenli firmaların "çaresizce kenardan izlemek zorunda kaldığı" birçok dev ihaleyi Türk firmalarının kazandığı hatırlatıldı.


Türkiye muhabiri Owen Matthews tarafından kaleme alınan makalede şu ifadeler kullanıldı: "Bölgesel etki anlamında Türkiye'nin hiçbir rakibi yok. Erdoğan, uzunca bir dönem ABD hegemonyasında kalmış Ortadoğu bölgesindeki gücünü pekiştirmek için Türkiye'nin bağımsızlığına vurgu yapıyor. Haftaya ABD Başkanı Obama'nın resmi davetlisi olarak Washington'a gidecek olan Erdoğan, daha birkaç hafta önce İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın nükleer programını savunuyordu."


Türkiye'nin son dönem özellikle Ortadoğu'da etkili bir politika yürüttüğü kesin ancak bunun ekonomik girdileri bu derece net mi o tartışılmak zorunda. Ortada bazı mali veriler var ancak uzun dönemde şunu şunu elde edebiliriz denilebilir. Bölgede ciddi yatırımların yapılması gerekiyor ve özellikle Güneydoğu'nun kalkınması bu anlamda çok önemli.


Bir çok ihale aldığımız doğru olabilir fakat bunun milli gelire yansıması hangi açıdan oluyor ya da oldu bunu da araştırmak gerekli diye düşünüyorum.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar