Irak ve Yolsuzluk

iraq-corruption


2003 yılında yaşanan ağır işgalden sonra Irak kendine gelmeye çalışıyor. Saddam rejiminin sultası altında geçen yıllar devlet yönetiminin tek elden yönetilmesi nedeniyle tecrübe eksikliği yaşanmasına neden olmuş. Bugün ise kurdurulan hükümet yolsuzluk dosyaları ile cebelleşmek zorunda...


Öyle ki İçişleri Bakanı Cevad Bolani: "Yolsuzluk ülkenin yapısını gerçek anlamda tehdit eden bir olgu" saptamasını yapmış durumda. Bu hem de bir bakan tarafından yapılan çok önemli bir tesbit. Irak, içine girdiği bu bataktan kurtulmaya çalışıyor.


Maaşlar eksik veriliyor. Rant elde edebilmek için sözleşmeler üzerinde kasıtlı değişiklikler yapılıyor. Uydurma isimler sanki görevliymiş gibi maaş listelerine yazılıyor ve ardından bu olmayan isimlere tahsis edilen maaşları amirler cebe indiriyor.


Hatta "fedai" olarak adlandırılan bazı çalışanlar sadece maaş günü gelip maaşlarını alıp gidiyorlarmış. Tabi maaşlarının bir kısmını amirleri ile paylaşmak zorunda kalarak.


Bunun adı çürümüşlük değil de nedir? Bir devlet nasıl bu hallere düşebilir inanmak zor diyeceğim ancak tarih bu örneklerle dolu. İşin içine rüşvet ve yolsuzluk girdiği zaman o ülkeden istikrar beklemek sanırım hayal... Tutulan raporlara göre Irak'ta yozlaşmış görevliler tarafından devletten iç edilen para 122 milyon dolar...Evet yanlış duymadınız. Tam 122 milyon dolar...


Ve bunun büyük bir kısmı  "maaş alıyormuş gibi gösterdikleri aslında olmayan insanların aldıkları maaşlar" üzerinden yapıyorlar. Müfettişler "kim bu çalışanlar?" diye sordukları zamanlarda da "izne çıktılar" cevabını veriyorlarmış.


Bir zamanlar devlet olmayı Saddam sayesinde başarmış ancak şimdi iç çatışmalar ve yozlaşmış görevliler ile bir sona doğru giden Irak'ın durumu hem hazin hem de acı bir örnek...  Tabi bu noktada sadece bu yolsuzlukları görmeyle iş bitmiyor. Bir de Irak savaşından sonra ABD ve İngiltere'nin ticari devlerinin nasıl bir rant savaşına girdiklerini ve bu uğurda neler yaptıklarını da iyi analiz etmek gerekir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar