Mario Jardel

mariojardel9596Mario Jardel, ülkemizde tanınan ve bir dönem Galatasaray formasını giyen önemli bir forvet oyuncusu. O dönem çok eleştirilen ancak 2000 yılında oynadığı 48 maçta 58 gol atan Jardel şu sıralar Brezilya 2. liginde aylık 6000 Euro'ya futbola tutunmaya devam ediyor.

Jardel, futbola Gremio Porto Alegre takımında başlamış. Hatta oradaki başarılı futbolu nedeniyle yukardaki pankart asılmış. "Seni hiçbir şey tarihten silemez" yazan pankart bugünlerde Jardel'i en hüzünlendiren fotolardan birisi olsa gerek.

Gremio'daki bu başarılı performanstan sonra 1996 yılı ile beraber dünya turuna çıkan Jardel, Porto takımında 125 maçta 150 gole imza atarak herkesin dikkatini çeker.

Ardından 28 milyon dolara Galatarasay'a transfer olan Jardel eleştirilmesine rağmen Türkiye'de de efektif işler yapar. Galatasaray'dan sonra Sporting Lizbon, Bolton, Ancona gibi takımlarda oynayan Jardel, 2007 yılında Güney Kıbrıs Rum Kesiminin Anorthosis takıma transfer olur.

Bir sene sonra ise Avustralya'nın New Castle Jets takımına transfer olan Jardel  Temmuz 2008'de ise Brezilya 2. Lig Ekipleri'nden Cricuma'ya, 5 aylığına ve aylık 6000 Euro maaşla bedelsiz gider.

Sonuç itibariyle daha 34 yaşında sahalardan uzak kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalan bir golcüden bahsediyoruz. Fakat futbol son derece nankör bir spor dalı. Eğer kendinizi zamanında güvenceye almazsanız büyük mali sıkıntılar yaşamanız olası. O nedenle bu işi zirvede bırakmak gerekiyor. Keşke her şey pankartlarda yazıldığı gibi olsa...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar