Metrobüs Zammı

metrobus-zam


Metrobüs çok kullandığım bir ulaşım aracı değil fakat İstanbul'daki trafik yoğunluğunu bir ölçüde rahatlattığı kesin. Hatta teşvik edilmesi de gündemdeydi ancak ne hikmetse yapılan zam tam da yoğun yolcu taşınan günlerde herkesi sıkıntıya soktu.


Metrobüste taşınan günlük yolcu sayısı ortalama 700 bin. Bu rakamın üzerine de çıktığı oluyor ancak mevcut hatların ve metrobüs sayısının bunu karşılaması çok zor hatta imkansız. Zaten talebin çok fazla olduğu uzun zamandan beri söyleniyordu.


Bir de sabah ve akşam bu metrobüslere binmek nerdeyse imkansız hale gelmişti. Bir kaç kere rastladım ve nerdeyse otobüs bekler kadar beklemek zorunda kaldığımı hatırlıyorum. Çünkü zaten gelen her metrobüs tıklım tıklım dolu olduğu için bu yoğunluğun bir süre sonra bu noktaya gelmesi normaldi.


Metrobüs bileti 1.5 liradan 2 liraya çıktı ve hemen hemen yüzde 35'lik bir zam söz konusu. Bu gerçekten önemli bir zam ve bu aracı kullanan yolcuların bütçelerini olumsuz yönde etkileyebilir. Sanırım Belediye yoğunluk talebini azaltmak için böyle bir yola başvurmuş olabilir fakat ulaşımı rahatlatmak adına yapılan teşviklerin ne anlamı kalıyor o zaman?


Bırakın zammı daha çok insanın metrobüsü kullanmasının yolunu bulmak gerekiyorken bu zam herkesi demoralize etti. Şimdi insanlar normal olarak alternatif ulaşım araçlarına yönelmek zorunda kalacaklar. Metrobüs hattı E-5 üzerinden Kartal ve Tuzla'ya kadar uzatılıp burdan ek gelir modeli yaratılabilir. Böylece hedeflenen mali yapıya da ulaşılabilir.


Tabi yoğun yolcu talebini karşılamakla ilgili teknik bazı problemler de var. Bu da daha fazla yolcu tasıyabilen otobüsler ya da metrobüsler ile çözülebilir. Tabi yokuşları çıkması şartı ile...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar