No We Can't: Afganistan

afghan-war-1


Afganistan'da devam eden savaş bir çıkmaza doğru sürüklenirken Amerikalı generaller önemli bir asker sıkıntısı ile karşı karşıyalar. "Yes We Can" diye başlayan Başkanlık serüveninde Obama'nın vereceği karar ise savaşın geleceğini önemli ölçüde etkileyeceğe benziyor.


Taliban ile girişilen savaşta verilen kayıplar her geçen gün artarken bölgede kaybedilen muharebeler sonucunda askerin psikolojik moral üstünlüğünü de giderek kaybettiği gelen haberler arasında.


Hatta şu aralar Amerikan basınında sık sık Vietnam benzetmesi yapılmaya başlandı. Bu noktada gözler ABD Başkanı Obama'da... Daha fazla asker kararı mı verecek yoksa farklı bir model üzerinde mi duracaklar? Şimdi askeri müdahalenin kısa sürede bile çözüm getireceği şüpheli... Seçimi yeniden kazanan Karzai hükümeti bu durumu kendi içinde çözebilme yetisine getirilebilmelidir.


İstenen nedir? Afganistan'da Taliban tarzı bir iktidarın olmaması. O zaman bunu sağlayan şartların ortadan kaldırılması gerekir. Yalnız son seçimlerde de görüldüğü gibi Karzai de yakın zamanda aşiretinin verdiği güçle de önemli bir iktidar sürekliliği yakalayabilir. Demokrasiyi bu topraklara yerleştirmek göründüğünden daha zor.


Dinsel yapıyı içselleştirmiş toplumları değiştirmek çok zordur. Bu arada Amerika ve diğerlerinin tek derdinin Afganistan'a demokrasinin yerleşmesi olduğunu da sanmıyorum. İstenen enerji havzasının önemli kavşaklarından birisi olan Afganistan'ın huzurlu ve söz dinleyen bir hükümete sahip olması. Aslında bu da sağlandı fakat Taliban'ın ısrarlı tacizi ve savaşma azminin kırılamaması, coğrafyanın getirdiği zorluklar savaşın bu noktaya gelmesine neden oldu.


ABD ve diğerlerinin bu noktada terörle mücadeledeki konseptlerini değiştirmeleri gerekiyor. Askeri müdahalenin ortaya çıkardığı sonuç ortada demek ki Afganistan içerisinde yapılması gereken bazı şeyler de var. Misal bir Peştun aşireti ikna edilmek zorunda. Bunu da yerli Hükümetle işbirliği yaparak sağlayabilirsiniz.


Bu arada şu notu düşelim. Plan hazır. (Gerçekte Afgan planı üzerinde yoğunlaşan ismin ABD ikinci Başkanı John Biden olduğunu bilmek gerekiyor!)


Plan 1 Aralık?ta açıklanacak. Ve o zaman ?yes We can? ile ?No We Cant? arasındaki ince çizgi kalınlaşacak. Çünkü muhtemelen ABD Başkanı Afganistan?a yeni asker gönderilmesini onaylayacağı gibi, 10-15 bin olarak arzuladığı sayıyı da ikiyle çarpacak!

Yorum Gönderme

0 Yorumlar