Turgut Özal

turgut ozal


Bu ay vizyona giren "Kurtlar Vadisi Gladio" filmi bir tartışmayı yeniden alevlendirdi. Bir dönem Cumhurbaşkanlığı yapan Turgut Özal, öldü mü öldürüldü mü? Filmin senaryosu Özal'ın öldürüldüğünü iddia edince tartışmalar yeniden hız kazandı.


Ahmet Özal, "Halkın yüzde 96'sı da aynı şeye inanıyor, benim gibi" demiş. Korkut Özal ise, Özal'ın öldürülmesiyle ülkenin 9 yıl boyunca yağmalandığını söylemiş.


Filmde yer alan "Özal ölmedi, öldürüldü" iddialarına cevap veren Ahmet Özal, Türkiye'nin yüzde 96'nın babasının öldürüldüğüne inandığını, Meclis'in bir komisyon kurarak olayı araştırması gerektiğini söyledi. Milletvekilliği döneminde bu konu için uğraştığını belirten Özal, kamuoyu vicdanın rahatlatılması açısından komisyonun kurulması ve bu ölümün araştırılması gerektiğini dile getirdi. Özal, ?Ülkenin yüzde 96'sı da Turgut Özal'ın öldürüldüğüne inanıyor? dedi. "Gladio" filmini de değerlendiren Ahmet Özal, ?Babam portakal suyunu bir davette içti, evde içmedi. Evde içseydi 10-15 kişi daha ölürdü. Filmdeki sahneler sadece bir senaryo" şeklinde konuştu.


Aslında bu iddialar yıllardır ortaya atılıyor. Hatta o dönem ayrıntılı otopsi yapılmadığını ve iddiaların bu nedenle geçerliliklerinin güçlü olduğu iddia ediliyor. Semra Özal da her ne kadar konuşmama kararı alsa da bir dönem saç telinden analiz yaptırdığını açıklamıştı. O zaman limonatasına katılan zehirden öldüğü iddia edilmiş ve bu iddialar büyük ses getirmişti.


Filmde ise "portakal suyuna zehir katılması" konusu işleniyor. Dış politika açısından büyük bir vizyonu, Türk dünyasının entegrasyonuna ilişkin çalışmaları olan Turgut Özal'ın bir takım odaklar tarafından pek sevilmediği kesin. Hatta kendisinden 2 ay kadar önce uçağı düşerek ölen Komutan Eşref Bitlis olayı da var. Bu iki olayı aynı çerçevede değerlendirin demiyorum ancak tarihsel olarak birbirlerine bu kadar yakın olmaları sadece birer tesadüf mü? Bölgede çok güçlü bir liderlik portresi çizen Özal kimlerin oyununu bozdu?


Bu noktada gerçekleri elbette bir gün tarih yazacaktır diye düşünüyorum. Ancak o güne kadar medyadan ve etraftan duyduklarımız ile yetineceğiz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar