Yeni Japonya ve Güvenlik Dengesi

japanese army


Japonya denince aklıma Iwo Jima'dan mektuplar filmi gelir. Eastwood'un bu harika filminde 12 kilometrekarelik bir adada savaş dersi veren Japon Ordusunun hikayesi son derece etkileyicidir. Ancak 2. Dünya Savaşından bu yana aktif bir ordusu bulunmayan Japonya için güvenlik dengesi çok hassas bir durum arzetmektedir.


Son seçimlerle beraber Japon Demokrat Partisinin başa gelmesi Japonya'daki bir çok dengeyi değiştirebilir. Bugüne kadar iktidarda bulunan ve ABD'ye yakın olan partiler Japon-ABD ortak güvenlik politikalarının stratejilerinin takipçileri oldular. Bu durum bu yeni hükümetle değişir mi bilmiyorum ancak bildiğim bir şey var ki bölgede nükleer sahibi olan ve giderek güçlenen Çin ve Hindistan gerçeği Japonya'yı bağımsız hareket etmeye zorlamaktadır.


Geleneksel olarak Japon savunma bütçesinin Japon GSMH'sinin %1'inin altında kalması, savunma ihracatının ve ortaklıklarının çok kısıtlı olması; ayrıca Japonya?nın süregelen askeri ihracat yasağı Japonya?nın savunma sistemleri geliştirmesinde zorluklara yol açmaktadır. Hatta Japon Ordusunun adı bile Japonya Öz Savunma Kuvvetleri... Zaten Anayasadaki 9. Maddeye göre savaşa girmesi yasak.


50 yıldır bölgede devam eden ABD hegemonyası Okinawa'daki askeri üslerin varlığı ile şu anda da devam ediyor. Bu askeri üsler bir anlamda Japonya için önemli de çünkü Çin ve Kuzey Kore gibi ülkere karşı yapması elzem olan şeylerden biri de ittifak.


Bir de bütün ihracat ve ithalat yolları denizler üzerinden gerçekleştiği için  birilerinin yardımına ihtiyaç duyuyor. Bu noktada Japon Ordusunun yeniden modernizasyonu ve bağımsız faaliyet yürütebilmesi gerekliliği de ortadadır. Üzerinden 50 yıl geçmiş bir olay sonucunda Japonya'nın hala tehlikeli görülmesi bana mantıklı gelmese de birileri için bu hala önemli.


Zaten Japon Ordusunu fiilen yitiren Japon Toplumu bu durumu sivil hayatına yansıtmış ve askeri bir disiplin ile çalışan ve üreten firmalar Dünyanın en güçlü 2. ekonomisini yaratmıştır. Bir başka yazıda Japon Ordusu ile ilgili ayrıntılı veriler sunacağım. O yazıda tekrardan Güneydoğu Asya'daki güvenlik stratejilerini ele alabiliriz diye umuyorum.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar