Dershane:Bir Ülkenin Eğitim Gerçeği

dershane


Dünya'nın başka neresinde böyle bir sistem var bilmiyorum. Araştıran varsa anlatsın. Alternatif bir eğitim sistemi haline gelen dershaneler inanılmaz bir paraya hükmetmeye başladılar. Bu nedenle ortadan kalkmaları da bir o kadar zor.


İnsanlar bir yandan liseye giderken diğer yandan üniversite sınavını kazanmak adına dershanelere gidiyorlar. Tonlarca para dökülen bu sistem ekonomide bir kara delik olmak üzere. Tabi bu arada liselerdeki eğitimin kalitesizliğinden de ayrıca bahsetmek gerekiyor. O da bir başka yazının konusu.


Bir çok kişi öğretmen adaylarına istihdam yaratıldığı nedeniyle dershaneleri savunacaktır. Bu da başta mantıklı geliyor ancak asgari ücretten daha az alan öğretmen adaylarının olduğunu duyunca insan kızıyor. İş bulamayan öğretmenleri suistimal eden bir dershanecilik anlayışı var. Bu böyle giderse insanlar karın tokluğuna dershanelerde çalışmaya başlayacaklar.


Hatta üniversitelerin eğitim fakültelerinin son bölümünde okuyan öğrenciler bile bazı dershanelerde öğretmenlik yapıyor. Bu da bir başka tartışma konusu. Kaliteli eğitim verdiğini iddia eden sistem burda da işin kolayına kaçıyor.


Sözün özü sorun denetleme sorunu. Dershaneler daha çok ve daha sıkı denetlenmeli...

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. BİLİNMESİ GEREKEN BİR DURUM VARSA O DA DERSANELERİN MALİ DURUMU. ŞU ANDA KRİZ İÇERSİNİDE OLAN BİR ÇOK SEKTÖR GİBİ DERSANELERDE KRİZ İÇERSİNDE.ÜSTELİK ÖYLE BİR KAÇ SENEDİR FİLAN DEĞİL.10 SENEDİR KRİZİ YAŞAYAN BİR SEKTÖR. TÜRKİYE DE KAÇ DERSANE SENE ORTASINDA EĞİTİM ÖĞRETİM FAALİYETİNİ SONLANDIRDI BİLİYO MUSUNUZ? VE ZİNCİR TİPİ DERSANELERİN HARİCİNDE(İSİM HAKKI SAHİBİ HARİCİ KİMSE BEŞ KURUŞ PARA KAZANMADI)KİM NE KADAR PARA KAZANABİLMİŞ. BİZ HASTALIĞIMIZA HER GÜN YENİ BİR İSİM ARIYORUZ. BUNUN ADI BİR DÖNEM DERSANE OLUYOR, BİR DÖNEM OKULDA ŞİDDET. BİR TEK GERÇEK VAR O DA TÜRKİYENİN ÇARPIK KENTLEŞMESİ. NÜFUS KENTLERE ORANTILI DAĞILIRSA, PROBLEMİN HAFİFLEYECEĞİ KANAATİNDEYİM. DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BİR DERSANECİ İLE GÖRÜŞEBİLİRSİNİZ. DERSANE ÖĞRETYMENLERİNİN DURUMUNU AYRICA YORUMLAYACAĞIM. BU YAZIM YAYINLANMAZSA BİR DAHA YORUM YAZMAYI  DÜŞÜNMÜYORUM.

    YanıtlayınSil