Facebook ve Güvenlik

facebook_ConfidentialBir haftadır benim de dikkatimi çeken bir noktaydı. Facebook bir güvenlik güncellemesi yaptı ve bunu kullanıcılara duyurdu. Ama çoğu kişi gibi ben de görmezden gelip "geç" diyerek güncellemeyi önemsemedim.


Ancak Facebook'taki güvenlik ayarlarına dikkatlice göz atmayan pek çok kullanıcının fotoğrafları ve diğer profil bilgileri herkesin erişimine açık hale gelmiş.


Facebook'un güvenlik ayarlarını değiştirmesiyle birlikte birçok kullanıcının profil sayfası dışarıya açık hale geldi. Diğer bir deyişle Facebook kullanıcılarının listelerinde yer almayan herhangi bir kişi de kullanıcıların profillerindeki resimlere kolayca bakabilme imkanına sahip oldu. Bunu fark edemeyen kullanıcıların profilleri ise hala herkese açık durumda. Bu nedenle kullanıcıların hiç tanımadıkları kişiler rahatlıkla kişilerin profil sayfasına girerek fotoğraflarına ve diğer özel bilgilerine bakabilme şansına erişmiş oldular.


Böyle bir güncelleme mutlaka gereklidir ancak üyeler farklı bir şekilde özel mesajlarla bilgilendirilebilirdi. Bu durumdan bir çok kişi farklı amaçlarla yararlanmış olabilir. Ama bu tarz haberlerle beraber eminim bir çok kişi hemen facebook üyeliğinin gizlilik ayarlarını kontrol edecektir.


Facebook gizlilik ayarlarınızı kontrol etmeyi unutmayın...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar