Kılıç Dişli Kaplan:Smilodon

smilodon2National Wild izlerken dikkatimi çeken Kılıç Dişli Kaplan zamanının en tehlikeli etoburlarından birisiymiş. Son derece tehlikeli olan bu kaplan türü artık yeryüzünde yok ancak Ice Age adlı çizgi filmde kendisini Diego karakterinde izlemiştik.

Koloni şeklinde yaşarlar (1 erkek 10 dişi). 20 cm boyundaki dişleri oldukça kırılgandır. Bunları avlarının işini bitirmek işçin saplarlar. En büyük kılıç diştir. 3 milyon yıl önce Kuzey ve güney amerikada görülen ve 10.000 yıl önce buzul çağında nesli tükenen dev kedilerdir.

Yetişkin bir smilodon 200 kg ağırlığında 2.75 cm uzunluğundadır. Uzun köpek dişleri 17 cm dir. Çenesi 120 derece açılabilir. Koşarak kısa sürede 50 km nin üzerinde bi hıza ulaşabilir. Muhtemelen çizgili veya benekli bi kürke sahipti. Dev kurt gib yırtıcılarla mücadele halindeydi. Son buzul çağında nesli tükenmiştir. Kendisi de büyük bi hayvan olduğu için avları da büyüktü.

Yorum Gönderme

5 Yorumlar

 1. yaa keşke hala yaşasaLar evcilleştirip yanımızda gezdirirdik :D

  YanıtlayınSil
 2. arkadaşlar ben metin2 oynuyorum nickim xSmiLodoNx adamlar tutturmuş köpek nicki diye ya diyom bi girin araştırın köpekmi kaplanmı belli olur :) ama bu nicki bulabilmek için 2 saat uğraştım oyunda :)TşK.

  YanıtlayınSil
 3. arkadaşlar bırakın bu kaplanları en güzel ve en güçlü hayvan ASLAN'dır .. :)

  YanıtlayınSil
 4. SÜPPEEEEERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR

  YanıtlayınSil