Minare Yasağı ve Avrupa

minareyasak


İsviçre'de "minare yapımının yasaklanıp yasaklanmaması" ile ilgili gerçekleştirilen referandum Avrupa'yı ayağa kaldırdı. İsviçre minare yasağına evet deyince Avrupa'daki bütün gazeteler "demokrasi ve özgürlüklere darbe" diye manşet attı. Avrupa korku ve cehaletin yönlendirdiği kafalar sayesinde bu noktaya geldi.


İsviçre'de alınan karar demokrasi ve özgürlüğün beşiği olarak bilinen Avrupa'nın da artık sağ ve milliyetçi politikaların elinde esir olduğunu göstermektedir. İsviçre gibi tarafsızlığı ile de tanınan bir Avrupa Ülkesi böyle bir karar alıyorsa durup düşünmek gerekiyor. Sağ politikaya doğru kayan Avrupa ülkeleri hoşgörü kavramından da giderek uzaklaşıyorlar. Bu arada Avrupa'dan da tepkiler yağmaya devam ediyor:


Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi: "Derin endişe içindeyiz"; Avrupa İnsan Hakları Komiseri: "İslamofobi ciddiye alınmalı", Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığıyla Mücadele Komisyonu: "Minare referandumu insan hakkı ihlali"...


Bugün Türkiye'de kiliselerin çanları sussun diye referandum yapsak sizce Avrupa buna ne yanıt verir? Emin olun ayağa kalkar ve protesto eder. Oysa Türkiye ne kiliselerden ne de çanlarından rahatsız. Daha fazla demokrasi ve özgürlük kimseye zarar vermez.


İnşallah bu yanlıştan biran evvel dönerek hatalarını telafi ederler.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar