Türkiye Nereye Gidiyor?

bulanik olaylar


Türkiye'de DTP'nin kapatılmasıyla başlayan olaylar ülkenin asayiş ve güvenliğini tehdit ederken Beyoğlu ve Muş Bulanık'ta yaşananlar herkesi bu soruyu sormaya itiyor: Türkiye Nereye Gidiyor?...


Olayları TV'den izlemek insanı yabancılaştırıyor. Bir gün hiç ummadığınız yerde bu keşmekeşin içinde bulabilirsiniz kendinizi. Demokratik Açılım çerçevesinde uzun zamandır bahsettiğim Pkk'nın tasfiyesi gündeme iyice girince örgüt refleks göstererek olayları sokağa taşımış durumda.


Ülkenin bir çok şehrinde aynı anda aynı günde olan olaylar ve eylemler talimatın tek bir noktadan verildiğini gösteriyor. Sorunların demokratik ortamda değil şiddetle çözülmesini isteyenler DTP'nin de kapatılmasıyla önemli oranda taraftar toplamaya başladı. Tam da bu hassas günlerde bu partinin kapatılması sokak gösterilerinin artmasından başka bir işe yaramayacak gibi görünüyor.


Geçen gün de belirttiğim gibi kapatma kararı hukuki ancak siyasi bedeli Türkiye'nin toplumsal dokusunda problemler yaratabilir. Bu kararın arkasına sırtını dayayan bir örgüt her türlü eylemine destek bulmakta da zorlanmayacaktır.


Türkiye uzun bir zamandır bu sorunla mücadele ediyor. Sorunların çözüm platformu her zaman demokratik zeminler olmalıdır, olmak zorundadır. Otoriteryen çözümler ve şiddetle çözüm aramak kısır döngü yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Bu ülkede birlikte yaşıyoruz ve aile içinde olan bir olayı yine hep birlikte çözmek zorundayız. Durmadan kavga ederek sorunu çözmekten çok derinleştiriyoruz.


İşte burada hoşgörü kavramı yeniden ortaya çıkıyor. Kürt siyasetini yürütenlerin anlaması gereken bir şey var ki, o da şiddetin anlamsızlığıdır. Örgütün muhatap alınması gerektiğinden bahseden DTP'li yöneticiler büyük bir hatanın içerisindeler. Bu şahin söylem yüzyıllardır bir arada yaşayan toplumsal dokunun temeline dinamit koymaktan farksızdır. Barış ve demokrasiyi savunanlar şiddeti ve sokak eylemlerini değil demokratik ifade yöntemlerini seçmelidir.


Demokratik ifade yöntemleri için çözüm arayışına gidilmedikçe bu kısır döngü de böyle sürmeye devam edecektir. Ta ki birileri bu kavgaya bir dur diyene kadar...

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Kesin olan bir şey vardır o da "demokratik açılım"dan vazgeçilmemeli ve hızlanarak devam etmelidir. Çünkü bugün o taşkınlıkları yapan insanları sokağa döken çevreler açılımdan rahatsızlar. Onların rahatsız olduğu şey bu ülkenin yararınadır.

    YanıtlayınSil