Elektrikli Otomobil


İçten yanmalı motor kullanan araçların petrole olan bağımlılıkları yeni nesilin alternatif enerji kaynaklarına yönelmesine neden oldu. Elektrikle çalışan otomobiller de böyle bir arayışın ürünü. Çevreye daha az zarar veren bu araçların en önemli sorunu ise şarj meselesi...


Volvo geçenlerde elektrikli aracı yeni C30'u tanıtınca ben de hemen bu konuda kısa bir araştırma yapayım dedim. Dünya'da hibrid ve elektrikli araçlara doğru bir yönelme var. Hatta Almanya ve Amerika ülkelerinde bu tarz araçların kullanılması için ciddi bir parayı harcamaya hazırlar.


Almanya bu iş için 700 Milyon Euro'yu gözden çıkarmışken, Obama ise 2.5 Milyar Dolar gibi bir parayı bu iş için ayırmış durumda. Ancak bu noktada önemli sorunlar da var.


Bu araçlar hem çok pahalı hem de şarj edilmeleri için istasyonlar gerekiyor. Şu andaki aküler 8 saatten önce şarj edilemiyor. Bu da ciddi bir zaman kaybı demek. Bu nedenle evde şarj edilebilecek modeller üzerinde duruluyor. Volvo C30 böyle bir model. Evinizdeki priz aracılığıyla bile şarj edebilirsiniz. Fakat dolu bir aküyle gidebileceği maksimum yol 150 kilometre. Ayrıca hız konusunda da limit var: 130. 0-100 Km'ye 11 saniyede çıkabiliyor.


Şehir kullanıcılar için bu rakamlar pek de önemli değil. Önemli olan maliyet. Volvo dışında Tesla denilen bir Amerikan firması da bu araçlar üzerinde çalışıyor.


Roadster denilen 100 bin dolarlık ilk elektro araç büyük ilgi çekmiş olsa da fiyatı nedeniyle kabul görmemişti. Tesla şimdi 50 bin dolara piyasaya süreceği bir limuzin üzerinde çalışıyor ve model 2011'de hazır olacak. Bu aracın aküsü 45 dakikada ve 3 Euro'ya doluyor. Tam dolu bir akü ile 480 km yol gidebiliyorsunuz. Tabi bu en güçlü akü ile!


Gücü limitli olan diğer akü ise 250 Km'ye kadar sorunsuz çalışıyor. Bu fiyatlar gerçekten çok cazip. Hem çevreyi kirletmiyorsunuz hem de ulaşımınızı çok daha düşük bir maliyete gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Türkiye'de bir de hibrid araçlar konusu var yani benzin artı akü ile çalışan araçlar.


Misal Toyota Prius ve Honda Civic bu konuda iki iyi örnek. Yalnız tabi burada yakıt tasarrufu üzerinde durmak lazım. Çünkü bu araçların tek iddiası 100 KM'de 3.7 litre yakıt tüketimi. Bu da normal bir aracın tükettiğinden yüzde 20 tasarruf etmek demek. Şu anda bu sistem gelişse de bir 15-20 sene içerisinde otomobil dünyasının tamamen elektrikli araçların egemenliğine gireceğini söylemek sürpriz olmaz.


Sonuç olarak gelecek elektrikli otomobillerde...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar