Mısır Ne Yapmaya Çalışıyor?


Bugün haber bültenlerine kimsenin tasvip etmediği haberler yağmaya başladı Mısır'dan. Mısır'ın, Gazzeye giden yardım konvoyunda bulunan Amerikalılara ait 57 araca el koymak istemesi üzerine konvoydaki 500 kişi Ariş limanında protesto eylemi başlattı. Mısır gibi Müslüman dünyasının liderliğine soyunma iddiasında olan bir ülkenin bu hareketi çok eleştirilecek gibi duruyor.


Filistin'e yardım götürülüyor ve sizin ülkenizin içinden geçiyor bu konvoy.Herkesin aklına İsrail acaba bu konvoya zarar verir mi ya da saldırır mı gibi sorular gelirken, konvoy Mısır'a girmekte bile zorlanıyor.


ABD ve İsrail ile arasındaki ilişkileri zedelemek istemeyen Mısır'da haftalardır bu konvoyla ilgili dezenforme haberler çıkıyordu. Güya bu konvoydakiler Mısır'ı karıştıracaklar ve olaylar çıkaracaktı.


Bir dönem Müslüman Dünyasının liderliğine soyunmak gibi bir iddiası olan Mısır'ın bu iddiası da bu olayla beraber hayal olmuş durumda. Filistin, Müslüman dünyasının ortak kanayan bir yarası olarak ortada dururken, Mübarek yönetimindeki Mısır bu sınavdan geçememiştir. Böyle bir vizyon ve siyasi anlayışla değil liderlik hiçbir siyasi iddia ortaya atılamaz.


Bu noktada tek dileğimiz konvoyun biran önce ihtiyacı olan noktalara ulaşmasıdır.

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

  1. Mısır'ın ne olduğu belli aslında, başında bir dikdatör var ve müslümanların lideri olma gibi bir derdi yok. Onun düşündüğü şey kendi çıkarları. İsrail'le pek çok ortaklığı var. Ben size bir örnek veriyim, İsrail ve Mısır şirketleri Akdeniz'de birlikte petrol aradılar ve buldular. Kıbrıs Rum Kesimi'yle anlaştılar ve KKTC'yi de istemiyorlar. Çünkü petrol denizin Kuzey Kıbrıs tarafında. O yüzden ben Mısır'a bunları çok görmüyorum...

    YanıtlayınSil
  2. inna lillahi ve inna ileyhi raciun.pek muhterem hüsnü mubarek bide öteki tarafı var bu işin.Allah sormayacak mı kardeşlerin inim inim inlerken sen neden zalimlerden oldun diye.Allah en iyisini bilir.

    YanıtlayınSil