Vodka ve Rusya


Votka, Rusya ile özdeşleşmiş bir içki olarak tanımlanabilir. Bizdeki Rakı'nın Rusya'daki karşılığı bir anlamda. Ancak Rusya'da en ucuz Votka'ya yüzde 50 oranında zam yapılmış olması ülkeyi karıştırdı. Bunun en önemli sebeplerinden birisi olarak gösterilen kavram ise çok ürkütücü: Alkolizm...


Rusya'da insanlar kahvaltılarda bile votka içmeye başlayınca oluşan bu aşırı tüketim hükümet tarafından tehlikeli bulundu. Ruslar pek ayık gezmeyi sevmese de bundan sonra içki içmek için harcayacakları enerjiyi daha pozitif ve yararlı alanlara yönlendirmek zorunda kalacaklar.


Ya da daha fazla para ödeyerek Votka içmeye devam edecekler. Çünkü Rusya başına bela olan Alkolizm sorunu ile mücadelede zorlanmaya başladı. Bu durum Medvedev ve Putin'in dikkatini çekince alkol ürünlerine yüksek zamlar yapılmaya başlandı.


Şahsen alkolü pek sevmiyorum o nedenle bu tür içkilere yapılan zamlar da negatif ya da pozitif ilgimi çekmiyor. Mutlaka ekonomiye bir yansıması vardır fakat en güzeli alkolü Yılbaşı ve benzeri eğlence gecelerine has bir düzeye indirgemek gerekiyor.


Hani "yeri gelince içerim"ci olmak lazım biraz da. Söz konusu zamlar ülkemizde de yüzde 10 civarında kendisini gösterdi. Şarapların en son zamlı fiyatlarla satıldığını duydum. Aynı zam sigaraya da "bakkal"lar tarafından yapıldı bile.


Sonuç olarak tüm dünya ve özelinde Türkiye keyf konusu olan alkol ve sigara gibi türevleri pahalılandırmaya devam ediyor. Bu toplumda bir tasarruf dalgası yaratır mı bilemem ama keyfe konu olan maddelerin zamlanmaya devam edeceği kesin gibi...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar