Yemen


ABD, Afganistan ve Irak'ta yürüttüğü savaşa üçüncü bir cephe açtı: Yemen. Yemen gerek konumu gerekse tarihi açısından ilginç özellikler arz eden bir ülke. Önemli bir enerji koridorunda bulunan ülkenin ciddi bir petrol rezervi de mevcut.


Kasım ayı başında, Amerikan askeri üssü Fort Hood'da bir askeri psikiyatrist, 13 askeri öldürdü. Nidal Malik Hasan İsimli askeri psikiyatristin, Yemenli radikal bir din adamıyla temasta olduğu ortaya çıktı.


25 Aralık'ta, Amsterdam Detroit seferini yapmakta olan bir uçakta, Nijeryalı bir genç saldırı girişiminde bulundu. Gencin Yemen'de eğitim aldığı açıklandı.

İşte bu iki olaydan sonra bütün gözler Yemen'e çevrildi. Dağlık ve sarp bir coğrafyaya sahip olan Yemen'in bu bölümlerinde radikal dinci örgütün faaliyette olduğu iddia edildi. 2009 yılı içerisinde 70 milyon dolarlık askeri yardım yapılan Yemen'de operasyonlar tam gaz devam ediyor.


Yemen'i biraz dikkatli incelediğiniz zaman karmaşık bir tarihe sahip olduğunu görebiliyorsunuz. 1918 yılında Osmanlı hakimiyetinden çıkıp bağımsızlığını elde eden Yemen bir süre sonra İngilizlerin marifetiyle ikiye bölünüyor. Kuzey ve Güney Yemen. Fakat bir süre sonra çok ilginçtir Güney Yemen'de marksist bir iktidar çıkıyor ortaya. Bu Marksist Güney Yemen ayrı bir yazı konusu olur.


Kuzey ve Güney Yemen 1990 yılında birleşme kararı alıyor ancak ülkede savaş ve kan durmuyor. Büyük bir iç savaş geçiren ülkenin başında Ali Abdallah Salih var. 1978 yılında beri fiilen ülkenin başında. Teokratik kurallara göre yönetilen ülkenin nüfusu 25 milyon civarında.


Dikkat çeken en önemli özelliği ise 1993'te açıklanan petrol rezervi 2 milyar 10 milyon varil, doğal gaz rezervi de 430 milyar m³... Bu da bir çok ülkenin iştahını kabartıyor. Sanırım o dönem Marksist yapılanmaların buraya sızmasını da Soğuk Savaşın doğası ve hep Akdeniz'e inme hayaliyle yaşayan SSCB'nin bir marifeti olarak görebiliriz.


İşte böyle zorlu bir süreçten geçen Yemen şimdi de askeri operasyonlara sahne oluyor. Uzun zamandan beri Suudi Arabistan ve İran burada örtülü bir savaş yürütüyordu zaten. İran'ın desteklediği Şii Zeydiler ülkenin kuzeyinde direniş halindeler. Suudi Ordusu ciddi bir destekle bu isyancılara karşı uzun süre Yemen Devletini destekledi.


Sonuç olarak bölge giderek ısınıyor ve ABD terörle yürüttüğü savaşı daha büyük bir alana yaymaya çalışıyor. Tabi savaşın temelinde İran-ABD gerginliğinin de olduğunu ayrıca belirtmemiz gerekiyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar