İran Nereye Gidiyor?


Ülkemizde her geçen gün farklı bir siyasi kriz çıkarken şu anda bütün dünyanın odaklandığı önemli küresel meselelerden birisi de İran ve nükleer sorunu. Çünkü İran Devlet Başkanı Ahmedinecad Batı dünyasını ayağa kaldıran talimatını verdi.


İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin atom enerjisi kurumuna, Tahran'daki nükleer araştırma reaktörü için zenginleştirilmiş uranyum üretilmesi üzerinde çalışmaya başlanması talimatı verdiğini söyledi.


Bu açıklama belirli çevreler tarafından aslında bekleniyordu. Bir dönem zaman kazanmaya çalışan İran yönetimi kaçamak açıklamalar yapıyordu. Ancak sonuçta nükleer üzerinde çalışmak istediklerini resmi ve net bir şekilde belirttiler.


Tabi ABD'nin bölgedeki askeri hareketliliği de akıllara yaptırım seçeneğinin yavaş yavaş masaya geldiğini de kanıtlamaktadır. Suudi Arabistan, Katar ve BAE gibi ülkelerin ordularının güçlendirilmesi ve bu bölgelerdeki ABD üslerine yapılan takviyeler bölgede yakın zamanda askeri bir sürtüşme yaşanabileceği izlenimi uyandırmaktadır.


Bu noktada ÇİN'den gelen "İran'a askeri yaptırım çözüm değil" çıkışı ise ayrıca not edilmelidir. ÇİN, Tayvan meselesi ve Google krizinden sonra ABD ile olan ilişkilerini gözden geçirmiş ve uluslararası ilişkilerde hamle zenginliği yaratmaya çalışmaktadır.


Çin'in muhalefetine rağmen BM ve ABD önemli bir çoğunluğu arkasına almış durumdadır. İran'a yakın zamanda yaptırım olasılığı yüksek görünmektedir. Halbuki ABD ve BM'nin bu noktada sadece İran'ı değil tüm dünyayı nükleer silahtan arındırmak için çabalaması daha uygun olacaktır.


ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, İsrail, İran, Kuzey Kore, Hindistan, Pakistan vs...Bunlar elinde nükleer bulunduran ülkelerden bazıları sadece.  Aslında barış dolu bir dünya yaratmak isteyenlerin hedefleri bu ülkelerdeki tüm nükleer silahların ortak anlaşmalarla ortadan kaldırılması olmalı.


Ancak amaç barış dolu bir dünya yaratmak yerine, daha da silahlanmış ve sonu bilinmeyen bir kaosa giden tehlikeli bir dünya tezahürü ise işte ona diyecek hiçbir şeyimiz yok.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar