Bursaspor ve Süper Lig


Futbol süper ligimiz son üç sezondur anadolu takımlarının ayağa kalkışına sahne oluyor. Sivasspor?un ardından Bursaspor da şampiyonluk mücadelesi veren takımlardan birisi. Sivasspor bunu başaramadı ve şu anda kümede kalma mücadelesi veriyor. Peki Bursaspor aynı hataya düşer mi?


İlk önce oyun tarzı açısından iki takımın birbirine benzemediğini söylemem gerekiyor. Sivasspor daha kapalı ve ilerde tek forvetle gol arayan defansif bir anlayışa sahipti. Buna karşılık Bursaspor takımı takım halinde hücuma kalkan ve özellikle kanat akınlarına çok önem veren bir kimliğe sahip.


Son Denizlispor galibiyetindeki en önemli gösterge ise Bursaspor'un stres yaşadığı. Her ne kadar Ertuğrul Hoca "oyuncularım çok rahat" dese de maçın başındaki şuursuz ataklardan Bursaspor'un bir stres yaşadığı anlaşılabiliyor. Yalnız takım savunmasında Mustafa Keçeli-Ömer-İbrahim-Ali Tandoğan dörtlüsü müthiş işler çıkarıyor.


Kanatlarda Volkan Şen ve Ozan İpek muhteşem performans gösteriyorlar.Turgay ve Batalla ise takımın en önemli gizli silahları arasında.


Şu anda 5 puan fark atan lider Bursaspor matematiksel olarak şampiyonluğa en yakın olan isim. Yalnız daha önceleri bu tarz durumlar çok yaşandığı için şimdiden şampiyonun kim olacağını söylemek cidden zor. Ama fikstür açısından da Bursaspor'un müthiş bir üstünlüğü var. Hükmen kazanacağı bir Ankaraspor maçı ve son haftada kendi sahasında oynayacağı bir Beşiktaş maçı var.


Ben sakin olan ve takım savunmasından taviz vermeyecek bir Bursaspor'un yüksek ihtimalle şampiyon olacağını düşünüyorum. Galatasaray maçında da bunu ilan edebilirler.


Ama takımın maddi bir takım sıkıntılar yaşadığı da gelen haberler arasında. Eğer şampiyon olurlarsa bu sorunların da büyük kısmı ortadan kalkacak ve seneye Şampiyonlar Liginde mücadele etmeye namzet bir takım olacaklar. Bursaspor yönetimi transfer politikası konusunda çok dikkatli olmalı ve oyuncularını maksimum düzeyde takımda tutmaya çalışmak zorunda.


Aksi takdirde bu sezon yakalanan başarı hoş bir sada olarak Türk Futbol tarihindeki yerini alır.

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

 1. Yükü kaldırmak isterlerse kaldırırlar hocam. Burada önemli olan son haftaları düşünmeleri değil. Şampiyonluktan sonra bu futbolcuların yapacakları pazar fiyatları. Futbolcular şampiyonluktan çok buna odaklanmışlarsa şampiyon olamazlar.

  Bursaspor bu yükü kaldırabilir. Büyük ihtimalle 2. bitirirler. Ben çok isterim Bursaspor şampiyon olsun. Ama zor yani.

  He Sivas ile aralarındaki fark şu idi.

  Sivas her maçı kontratak düzeninde oynardı. Burada Papaz her zaman pilav yemez mantığı anlaşılıyor. Belli yere kadar bu kontratak futbolları tuttu. Kanat felan kullanmıyorlardı.

  Bursaspor ise kanatları ve orta alandan bindirmeleri iyi yapabilen bir takım. Takım ruhuda var Bursaspor'un Atak futbol oynuyorlar. Büyük takım gelince kapanalım defansa çekilip geriye yaslanalım düşünceleride yok.

  Bu sayede avantajları olabilirler.

  Geçen sene ile bu seneyi kıyaslarsak.

  Bursa daha şanslı. Dediğim gibi birisi şansına güveniyordu şu anki hali kötü. Birde Bursaya bakalım eğer futbolcularını kaybetmezse bu sene olamasa bile seneye olacaktır.

  YanıtlayınSil
 2. Ben de Bursaspor'un ilk 2 içinde olacağını tahmin ediyorum. Yalnız fikstüre bakılınca gerçekten çok avantajlılar. Bunu nasıl kullanırlar hep beraber göreceğiz. Gönlümüz Anadolu'dan yeni bir şampiyon çıkması.
  İnşallah başarırlar.

  YanıtlayınSil