Hachiko A Dog's Story


Başrollerinde Richard Gere'in oynadığı ve gerçek bir olaydan uyarlanan "Hachiko a Dog's Story", evinden işine giden bir profesör ile Japon Akita cinsi bir köpeğin (Hachi) ilginç hikayelerini konu alıyor.


Profesör Wilson her günkü gibi işinden evine trenle geldiği zaman tren istasyonun da Japonya'dan gönderilen bir yavru köpekle karşılaşır. Sahibini bulamaz ve onu kendi evinde beslemeye başlar.


Akita cinsi bir köpek olan Hachi, sadakati en yüksek seviyede hisseden farklı ve özel bir köpektir.Profesör'ün bir gün aniden ölmesi ile Hachi bir anda boşluğa düşer. Her gün onun geldiği tren istasyonunun önünde tam 10 yıl onu bekler.


Ama profesör hiçbir zaman gelmez. Hachi ise onu beklerken ölür. Hachi'nin hikayesi Japon kültüründe "sadakat"in ulusal sembolü haline gelmiştir.


Okullarda çocuklara sadakatin ve aile kavramının değeri öğretilirken Hachi ve hikayesi en çok kullanılan simgelerden birisidir.


Gerçek olay ise Japonya'da 1934 yılında yaşanmış. Hidesabur? Ueno isimli profesör Hachi'yi Tokyo'ya getirir. Ve okuluna gidip gelirken treni kullanmaktadır. Hachi de onu hep aynı yerden uğurlamakta ve akşam da karşılamaktadır. Bir gün profesör okuldayken ölür ve bir daha gelmez. Hachi ise o tren istasyonunda tam 10 yıl bekler.İşte Gerçek Hachiko


O dönem Japon gazetelerinde önemli yer kaplayan bu olay bir anda Japonya'nın gündemine oturur.

Yorum Gönderme

10 Yorumlar

 1. Filmle ilgili bir şeyler yazdığını hissederek girdim siteye, ben hala filmin etkisindeyim sanırım ,çok güzel bir filmdi

  YanıtlayınSil
 2. askımm benimya bu cok guzel bir film ooo kopek de cokkk tatlıııııııı :) :) :)

  YanıtlayınSil
 3. Çok üzüldüm yha en sonu nasıl dı ama :( :(

  YanıtlayınSil
 4. film gerçekten çok duygussal hele sonunda 9 yıl boyunca beklemesi çok hoş filmi ilk izlediğimde göz yaşlarımı tutamadım :(

  YanıtlayınSil
 5. Film izlerken sonunda ağlamaya başladım halada ağlıyorum tam 1 buçuk saat ağladım
  bu olay gerçek mi olmuş :(

  YanıtlayınSil
 6. gerçekten çok etkilendim

  YanıtlayınSil
 7. sadakat bu, bağlılık bu, daha ne söylenebilirki

  YanıtlayınSil
 8. bu hikaye gercek olaydir ..sadece japonyaya degil tum dunyaya damgasini vurmus o yillarda . ve haski denilen kopegin gercek resmi haski olmeden iki gun once konulan ayni zamanda fotografdan once ki 13gundur de hic birsey yemeden kendini sirf olume birakmis halidir . . . cok guzel bir film yapmislar .cok basarili .. hikaye gercekten ibretlik bir hikaye ..lutfen onlara iyi bakin ki , birgun gecip gitmek zorunda kaldigimizda bu hayattan , bizi haski gibi bekleyen hayvan dostlarimiz da olsun ..saygilar ..

  YanıtlayınSil
 9. filmi ayrı bir güzel.izlerken ağlatıyor insanı..

  YanıtlayınSil