Verilen iki haftalık aradan sonra herkesin merakla beklediği psikolojik gerilimi bir hayli yüksek Kurtlar Vadisi Pusu 81.bölüm tamamen hastanede geçti. Bölüme damgasını vuran ise Abdülhey'in ölümü oldu.


Tabi KVP'nin bu tarz hamleleri geçmişte de olmuştu. Abdulhey'in ölümü acaba Polat'ın onu hastaneden kaçırma planının bir parçası olabilir mi?


Tabi gerçekten ölmüş de olabilir fakat tam son sahneye koymaları kafada soru işaretlerine neden oldu. Dediğim gibi bu bölüm tamamen hastanede geçti. Bu nedenle bol bol tıbbi terimler duyduk.


Bölümün başında bir anestezi uzmanı krizi yaşandı. Bir türlü yeterli sayıda anestezi uzmanı bulunamadı. Bulunan da müsteşarın "suikast" için gönderdiği adam çıktı.


Polat, keskin bakışları ve iç güdüsüyle bu elemanı bertaraf etti. İskender'in gönderdiği adamı da Memati, Tarantino'ya nazire yapan bir sahne ile harcadı. Bkz. Erhan'ın suratına kan fışkırması.


Bir de Polat'ın şu müsteşarın adamına fırlattığı bisturi meselesi var. Adam kaçarken arkadan öyle bir fırlatışı var ki Cüneyt Arkın ile Çetin İnanç'ı hatırladım bir an. Bu dizinin yönetmeni Çetin İnanç ya da Hong Kong'lu dövüş filmleri uzmanı John Woo olsa anlarım da, Polat dizinin bütün bölümlerinde çizilen tipin dışında bir şey yaptı bence. Yani o sahne izleyicilerde beklenmedik hareket algısı yarattı. Bu da filmsel gerçekliğin dokusunu zedeler.


Hastane sahnelerinin dışında bir kaç plan da İskender ve Zaza'nın mekanında geçti. İskender ve Zaza'nın ilginç "dinleniyoruz" vehimli sohbetleri görülmeye değerdi.


Bu bölümde dikkat çeken bir başka nokta ise Aron Feller'in ortada olmamasıydı. Sadece son sahnelerde dinleme yapan Amerikalı ve adamlarını gördük. Aron Feller bir plan bile yer almadı.


82. bölüm kaç hafta sonra yayınlanır bilmiyorum ama eğer haftaya yayınlanırsa, bölüm hakkındaki düşüncelerim de haftaya burada olacak...