Obama ve Amerikan Sağlık Reformu


ABD şu günlerde Sağlık Reformu konusu ile çalkalanıyor. Demokratlar reformun yararlarını anlatmak için ellerinden geleni yaparken, Cumhuriyetçiler blok olarak reform yasasına karşı bir duruş sergiliyorlar. 32 milyon Amerikalıyı ilgilendiren bu yasa neden bu şekilde tartışılıyor?


Dünya'nın neresinde olursanız olun sosyal güvenceniz belirli alanlarda mutlaka olur. Hele bu durum sağlık ise kesinlik oranı daha yüksek olur.


Türkiye'de de bazı aksaklıklar yaşansa da sağlık güvencesi bir şekilde işlemektedir.Hatta ABD'ye göre gelişmiş bir sağlık sistemimiz olduğu bile söylenebilir.


Bugün Amerikalı Cumhuriyetçiler neden bu tasarıyı istemiyorlar? Çünkü vergilerin artması onları korkutuyor. Tabi sadece bu da değil. Kartelleşen ve büyük bir endüstri haline gelen özel sağlık sektörü bu yasa sonrasında önemli oranda kan kaybedebilir.


Yani anlamakta zorluk çekiyorum, Amerikalılar kapitalizm olayını iyice abartmış ve olayın zirvesine çıkmış durumdalar. Sağlık ve eğitim gibi stratejik alanlarda bu takım yasalara hayır demek bana göre doğru bir tutum değil. 32 milyon Amerikalıdan söz ediyoruz. Herhangi bir sağlık güvenceleri yok.


Yarın büyük bir sağlık sorunu yaşansa bu insanları Amerikan Devleti "özel sağlık sigortaları" yok diye  ölüme mi terkedecek. Maalesef yasa geçene kadar kağıt üstünde öyle görünüyor.


Tabi işin teknik detayları ayrıca tartışılır ancak genel anlamda bir değerlendirme yaparsak, Amerikan Sağlık Reformu, ABD tarihinin en önemli olaylarından biri olarak gösterilebilir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar