Sahaflar Çarşısı


Geçen gün aradığım eski basım bir kitabı bulmak için Beyazıt'taki Sahaflar Çarşısına gideyim dedim. Uzun bir yolculuktan sonra vardığım ünlü sahaflar mekanı beklediğim gibi bir kitap cenneti değildi. Tam aksine bir KPSS, ALES, KPDS kitapları fazlalığı söz konusuydu.


Sahaflar Çarşısı Nerede?


Sahaflar çarşısına kolay yoldan gidebilmek için tramvayı kullanmanız gerekiyor. Ben Kadıköy'den vapurla Eminönü'ne geçtikten sonra oradan Tramvaya bindim. Beyazıt durağında indikten sonra tam karşıdaki çarşı kapısından içeri girip 15-20 metre yürüdüm. Hemen solunuzda üstünde "Sahaflar Çarşısı" yazan bir kapı belirecek.


Gitmeden önce bir kitap dünyası hayalleri kurarken, gördüğüm görüntü karşısında şoka uğradım. Ben sahafları "kullanılmış ve eski kitap alıp satan kitapçı" olarak biliyordum. Oysa burada ÖSS, ALES, KPSS, ÜDS vb gibi sınavların hazırlık kitaplarından başka bir şey yoktu.


Bir kaç tane tek tük eski kitap satan yerin dışında tamamen ticari bir yapılanmaya gitmiş Sahaflar Çarşısı.


Oldu olacak "Sahaflar Çarşı"sının ismi de değişmeli bence. Çünkü bu özelliğini yitirmek üzere. Büyük umutlarla buraya gideceğinize D&R'ın herhangi bir şubesine gitseniz daha az sıkılırsınız. Hatta onu da geçtim ideefixe.com adresinden eski basım kitapları bulup sipariş etmek daha mantıklı gibi geliyor.


Bu arada internet üzerinden eski kitap ve döküman satan bazı kaliteli siteler bulunuyor. Eğer böyle bir kitap ya da döküman arıyorsanız öncelikle netteki satış ve ikinci el sitelerini bir kontrol edin derim.


Sahaflara gelince onlar da en kısa zamanda eski günlerine dönerler diye temenni ediyorum.

Yorum Gönderme

6 Yorumlar

 1. size katılmamak elde değil. artık herşey ticarete döndü. kitapçılarda malum artık ayakta kalabilmek için satış yapmaları gerekiyor ve eski kitap arayan kitapseverler,kitap meraklıları da bence çok azdır.
  Ayrıca malum artık ömrümüz sınav dolu.ilkokuldan
  başlıyoruz üniversiteye, üniversite bitiriyoruz bu sefer mesela devlete memur olacaksınız yine sınav.
  ben kendim öğretmenlik okudum. ama yine önüme sınav çıktı KPSS. mecburen o sınava da girdim ve kazandım Allah'a şükür. ama kazanamayanlar çok malesef. İşsizlik bu kadar çok olunca ve özel sektörün de garantisi olmayınca insanlar mecburen kamuya yöneliyor.
  Sonuç olarak sahafları da anlamak mümkün. Ayrıca sanki yeni kitap alan çok mu? Ben kendi adıma konuşayım kitap fiyatları pahalı. Yeni çıkan bir kitap 20 TL den aşağı değil. Hele hele biraz kapsamlı iyi bir kitap alacaksanız 50 tl civarına çıkıyor. Bu fiyatlar Türkiye'ye göre çok pahalı.
  İnsanları da suçlamamak lazım kitap okumuyor diye.

  Ayrıca birşey daha yazınıza katılıyorum dedim ama son söylediklerinize bir parça katılmıyorum. Eski kitap almak için insanlar önce internete baksın diyorsunuz. Eğer insanlar eski kitaplar için Sahaflara gitmez de internetten alırsa sahafların, zaten varolan satışları da azalmış olacaktır.
  Bu kadar uzun yorum yazdığım için kusura bakmayın. Saygılar

  YanıtlayınSil
 2. Bende keyif alırdım Sahaflar Çarşısında gezmekten. Hele Pazar günleri Çınaraltından Sahaflar'a girerken o boşlukta bit pazarı kurulurdu. Ne zevk alırdım orada eskilerin arasında, eskimeyen eşlalarla vakit geçirmekten. Sahaflardan almazdım kitapları. O zemanlarda Cağaloğlunda güzel yayınevleri vardı. Say-Cem-Cemmay aklıma gelenlerden. Onların kitap depoları olurdu. Oralarda saatlerce dolaşırdım. Oldukça indirimli almak mümkün olurdu o kitapları. Seyir Sahaflar Çarşısında, alış-veriş Cağaloğlunda olurdu. Hocalarımızın sözünü dinlerdik belki de. Hocalarımız : "sahafların cenaze namazı kılınmaz" derlerdi. Benim için nostalji oldu. Kalemine sağlık.

  YanıtlayınSil
 3. Hocam sizin yorumunuz yazıyı gölgede bıraktı. Çok teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 4. Sen benim için başyazarsın. Teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 5. Peki hiç kullanılmamış test kitapları ve çocuk kitapları satmak mümkün mü? yada nerede kitap satabilirim? Bana yardımcı olur musunuz acil paraya ihtiyacım var.

  YanıtlayınSil