Sosyal Medya Nedir?


Blog ve Siyasal Kültür ilişkisinde "Sosyal Medya" konusuna biraz değindim. Bu yazıda Sosyal Medya nedir ve neden gereklidir gibi soruların üzerinde durmaya çalışacağım.


Online ansiklopedi vikipedia Sosyal Medya'yı şöyle tanımlamış: "Zaman ve mekan sınırlaması olmadan (mobil tabanlı), paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir."


Burada yer almak için yapmanız gereken şey çok basit. Yukarda logolarını gördüğünüz sitelerden herhangi birine üye olup hemen yayına başlamak.


Ama o kadar çok sosyal medya enstrümanı var ki bir süre sonra bu çeşitliliğin içinde kendinizi kaybedebilirsiniz. Bunların bir kaçından ben de üyelik aldım ve hatta bazılarını hala kullanıyorum da fakat orada yaptığım şeyi zaten blogumda geniş ve rahat bir şekilde yapmak varken bana fazlalık gibi geliyor.


Sonuçta wordpress tabanlı bir blogunuz varsa (herhangi bir free blog servisi de olabilir) oradan istediğiniz yazıyı, resmi ya da videoyu yayınlamanıza bir engel yok.


Bunu farklı bir isim altında ve farklılaştırılmış bir biçimde yapmak isterseniz o başka.


Sistem "blogging" mantığını insanlara farklı şekillerde satmayı seviyor. Sosyal Medya ile aslında herkes sistemin çarklarına dahil oluyor. Böylece hepimiz her konuda söz sahibi olabiliyoruz.


Yoksa kendimiz çalıp kendimiz mi söylüyoruz?

Yorum Gönderme

0 Yorumlar