The Hurt Locker aslında Amerika'nın klasik "militarist film" kalıbını kıramayan ve buna gerek olmadığını düşünen bir film. Bir savaş filmi düşünün ki askerlerin neden orada olduğuna dair filmde ne bir sahne ne de bir diyalog var. İşte The Hurt Locker böyle bir film.


?Bu ödülü hayatlarını bizim için tehlikeye atan Irak ve Afganistan?daki ABD askerlerine adıyorum? diyen Kathryn Bigelow belli ki Irak ve Afganistan'daki savaşı doğru bulan ve bunu filmine de yansıtan teknik anlamda başarılı bir yönetmen.
Öncelikle filme bakalım. Bir bomba imha ekibinin Irak'ta yaşadığı gerilim dolu saatleri anlatan film teknik anlamda iyi kotarılmış. Çekimler, planlar ve kurgu mesajın verilmesi gerektiği gibi yerinde ve doğru kullanılmış. Yalnız bir yönetmen aynı zamanda da felsefe yapan bir konumda bulunduğuna göre en azından buradaki askerlerin neden burada olduğuna dair bir fikir ileri sürebilir.


Bunu yapmıyorsa ya da yapamıyorsa akıllarda soru işaretleri oluşacaktır.


Filmdeki sinematik imgeler son derece yerinde. ABD'yi bomba imha ekibi olarak düşünecek olursak ve bugün Ortadoğu'da Amerika'nın da nükleer bombaları ortadan kaldırmaya yönelik girişimleri olduğuna göre, filmin satır aralarında ciddi politik göndermeler de var.


Örneğin filmin sonunda Irak'tan dönen uzman askerin yeniden görev başına dönmesi ama Irak mı değil mi, işte bu bir soru işareti. Bomba imha ekibi bu bölgede görevine bir şekilde devam edecek gibi görünüyor.


Tabi burada ABD'nin sosyo-politik durumunu da anlamak zorundayız. Dünya'nın bir çok yerinde bir şekilde savaşan bir ordusu var ve ABD halkı da artık gelen asker cenazeleri nedeniyle önemli bir travma yaşıyorlar. Avatar gibi bir filmi bile alt ettiğine göre The Hurt Locker Amerikan halkı için travmayı azaltıcı gerekli bir filmdi diye düşünebiliriz.


Bugünlerde tartışılan "The Pacific" dizisi de aslında aynı amaca hizmet eden, Amerikan askerini yücelten ve savaşın gerekli durumlarda elzem olduğunu meşrulaştıran bir yapısı olduğunu hatırlatmam gerekiyor.


Gerçi Hollywood'da ki bu militarist yapı geçmişten beri hep vardı ama ilk defa bu şekilde kendisini gösterdi. Hem daha yoğun hem de daha sık şekilde perde önünde yer almaya başlayan bu anlatı yapısı uzun süre daha yerini korumaya devam edecek gibi görünüyor.