Fenerbahçe ve Diğerleri

Bu akşam Kanaltürk'te yayınlanan "Son Kale" adlı futbol programını izlerken Ahmet Çakar'ın bir yorumu dikkatimi çekti. Çakar, "Bir 10 yıl sonra Türk futbolunda Fenerbahçe ve diğerleri olabilir" diyerek Fenerbahçe'nin mali yapısı ve her branştaki istikrarlı yükselişinin de bir cümlelik özetini yapmış oldu.

Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı-1949


Yukarıdaki fotoğrafı Fenerbahçe'nin geldiği noktayı daha iyi anlatmak için koydum. 1949 yılında çekilen bu fotoğrafta Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadını görüyorsunuz. Bugün ise 52 bin kişilik ve bana göre Türkiye'nin en modern stadı Saraçoğlu var. Bunun yanında mali olarak çok güçlü bir klüpten söz ediyoruz.


Fenerium markası ve mağazaları bile tek başına Avrupa'daki bir çok kulübün markalarıyla yarışır.  Eskişehirspor maçından sonra stadın altındaki Fenerium mağazasına uğradıysanız ya da yakınından geçtiyseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Fenerium inanılmaz satış rakamlarıyla Fenerbahçe kulübüne olan para akışını istikrarlı bir yapıya büründürmüş durumda.


Buna karşılık Fenerbahçe'nin ezeli rakipleri ciddi bir ekonomik açmaz içerisindeler. Ahmet Çakar'ın dediği gibi 10-15 yıllık bir perspektif içinde Fenerbahçe bu mali yapısıyla çok önemli yerlere gelebilir.


2000 yılını hatırlıyorum. 1996-2000 yılları arasında Galatasaray şampiyon olmuş. Üstüne UEFA kupası şampiyonu olmuş, herkes bu başarının devamını bekliyor. Fenerbahçe ise futbolda çok önemli başarılara imza atmasa da Aziz Yıldırım'ın çok önem verdiği mali yapı konusunda şu anda en iyi durumuna gelmiş durumda. O zaman böyle bir stad ve her branşta başarı deseydiniz açıkcası ben inanmazdım. İşte 10 yılda gelinen nokta.


Oysa Galatasaray hala Ali Sami Yen'de oynuyor ve Avrupa Şampiyonu olup bir çok Türkiye Şampiyonluğuna rağmen sürekli artan bir borç baskısıyla karşı karşıya.


Sözün özü futbolda stabil bir başarıya ulaşmak istiyorsanız mutlaka güçlü bir ekonomik yapı kurmak zorundasınız.


Siz bunu tamamladığınız  zaman futbolda başarı eninde sonunda gelecektir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar