Yeşil Beyaz Devrim: Şampiyon Bursaspor


Aslında her şey Sivasspor'un iki senelik zirve ısrarı ile başlamıştı. Onlar belki başaramadı ama taraftarı ve şehriyle takımına aşık olan Bursaspor bu şansı kaçırmadı ve adını tarihe kazıyarak yazdı: 2009-2010 Turkcell Süper Ligi Şampiyonu oldu.


Beni takip edenler Fenerbahçeli olduğumu bilir, ancak bu sezon başından beri istikrarlı bir çizgi sürdüren Bursaspor'un şampiyonluğu hakettiğini defalarca yazdım.


Hatta "Şampiyon Bursaspor" yazısına da arşivimden ulaşabilirsiniz. Geçen sene aynı şeyleri Sivasspor için de yazmıştım ama onlar son anda şampiyonluğu kaçırıp "yaptırmazlar abi" şiarını güçlendirmişlerdi.


Bu sene ise gazete yazarlarından facebookta yorum yapan gencine kadar herkes Fenerbahçe'nin herkesi satın aldığını hatta "fenerasyon" gibi bir kelime uydurarak Aziz Yıldırım'ın bu saatten sonra "şampiyonluğu" kimseye vermeyeceğini ortaya delil koymadan atıp tuttular.


Bunları yazanların Bursaspor'un şampiyonluğu ve Trabzonspor kalecisi Onur'un onurlu direnişinden sonra ne yazdıklarını çok merak ediyorum. Demek ki Fenerbahçe sandığınız gibi kimseleri satın almamış ve son haftaya kadar alnının akıyla oynayarak gelmiştir.


Bu kısa hatırlatmadan sonra tekrardan Bursaspor'a dönecek olursak, 9 Milyon Euro gibi bir takım değeriyle şampiyonluğu göğüslemek kolay bir iş değildir. Hele "takım değerinin yüksekliği" ile övünen takımların zar zor UEFA'ya katıldığı bir ligde bu derece daha da önem kazanmaktadır.


Bu noktada Bursaspor'un başarısını Ertuğrul Hoca'nın takımına verdiği müthiş inanç ve motivasyonda arayabiliriz. Bu öyle bir inanç ki takım içinde mali sıkıntılar olmasına ve takımın flaş oyuncularına durmadan transfer teklifi yapılmasına rağmen yara almamış ve yoluna devam edebilmiştir.


Peki bundan sonra ne olacak? Bursaspor "şampiyonlar ligi"nde ne yapacak? Bütün bu soruların cevabını önümüzdeki sezon göreceğiz. Doğru bir transfer politikası ve yönetim anlayışı ile beraber Bursaspor Avrupa'dan da ses getirecektir.

Yorum Gönderme

1 Yorumlar