"Mavi Marmara"Dün sabaha karşı başlayan ve uluslararası bir krize dönüşen "Mavi Marmara Gemisi"ne yapılan İsrail saldırısının üzerinden 1 günden fazla bir zaman geçti. Bütün dünya basını, İsrail Hükümetinin çok stratejik bir hata yaptığını ve bu yaptıklarının kabul edilemez olduğunu vurguluyor.


Öncelikle bu krizin Türkiye-İsrail ilişkilerini onarılamaz ölçüde yaraladığını belirtmek gerekiyor. Zaten İsrail basını da bu saatten sonra Türkiye ile olan ilişkilerin resmi düzeyde de çok kötüleşeceğini yazıp çiziyor.


Uluslararası sularda yapılan bu saldırı hukuksal açıdan bir suç. Zaten BM de ilk defa İsrail hakkında bir kınama kararı yayınladı. Diplomatik açıdan Türkiye'nin şu anki kazanımı sanırım bu açıklama.


Bu arada ölenler ve yaralılar hakkında İsrail hala bir açıklama yapmış değil. Herkes merakla durumun netliğini merak ediyor.


Medyamızda ise bir "İsrail bizleri potansiyel Hamaslı olarak görüyor" tartışması hakim. Bu benzetme ne kadar sağlıklı tartışılır ama ortada bir insanlık dramı olduğu da yadsınamaz. Aylardır tecrit edilmiş ve temel ihtiyaçlarından bile yoksun şekilde yaşayan Gazzeliler toplu olarak yok olmanın eşiğine doğru yol alıyor. Bu noktada insanlığın duymaz ve görmezden geldiği bu olayı dünya basınına taşıyan Mavi Marmara ve içindeki 500 kişi çok önemli bir simgesel boyuta yükselmiştir.


Gemide yer alan en minik yolcu Kaan Türker bu sabah sağ salim İstanbul'a geldi.


Sonuç olarak bölgede yalnız kalan İsrail bu yanlış hamlesiyle çok daha keskin bir yalnızlığın içine düşmek üzere. ABD ve diğer destekçileri bile böyle bir durum karşısında ne diyeceklerini şaşırdılar. İçerde ve medyalarında da büyük bir tepki var. Haaretz iki gündür çok sert bir muhalefet yapıyor.


Gideon Levy ve Yossi Sarid gibi yazarlar operasyonu eleştiren sert yazılar yazıyorlar. Görevde bulunan hükümete de büyük tepkiler var. Zaten bu olaydan sonra iktidarda kalmaları da zor gözüküyor.


Şimdi herkes Mavi Marmara'nın ve cezaevinde gözaltında olan insanların akibetini merak ediyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar