Aykut Kocaman!


Fenerbahçe, Aziz Yıldırım'ın başkanlığı döneminde birçok hoca değiştirdi. Camianın sabırsızlığı nedeniyle acele karar alan yönetimin bu uygulamaları sonucu Fenerbahçe istikrarlı bir başarıya hasret kalmış durumda.Oysa Alex Ferguson, Manchester United'ın başına 86'da geldi ve ilk şampiyonluğa 92'de ulaştı. Aradaki 6 yıl takım, Ferguson tarafından tanındı, yeniden kuruldu ve planlamalar bunun üzerinden yürütüldü.


Sabırla yürütülen çalışmalar meyvesini verdi ve Manchester United'ın başında hala Ferguson var.


Bana göre Aziz Yıldırım bu sene bundan önceki icraatlarına nazaran en doğru kararı vererek Aykut Kocaman'ı takımın başına getirdi. Bu noktadan sonra onu taraftar ve medyaya karşı koruması da en önemli sorumluluklarından birisi. Ancak Türkiye'de taraftar ve özellikle Fenerbahçe taraftarının baskısının ne demek olduğunu herkes bilir. İşte bu noktada Aykut Kocaman'a gereken destek verilmelidir.


Unutmayalım ki uzun dönemde başarılı bir takım izlemek istiyorsak bazı bedelleri ödememiz gerekiyor. Bu sene Aykut Kocaman ile üç kulvarda da muhteşem başarılar kazanamayabiliriz.


Ama üç yıl içinde çok güçlü ve istikrarlı bir takımın temelleri atılabilir.


Stoch ve Dia gibi transferlere burun kıvıranlar Aykut Kocaman'ı küçümseyebilirler fakat ben hocanın doğru yolda olduğuna inanıyorum.


Geçen sezon teknik açıdan en büyük sorunlarımızdan birisi de hızlı kanat oyuncularının olmayışı idi. Oysa şimdi hem sol hem de sağ kanatta bu sorunu bir nebze çözecek oyuncular transfer edildi. Santos ve Gönül tüm çabalarına rağmen defansif sorumlulukları nedeniyle takımın hızını kesmek zorunda kaldılar.


Sürekli saha içi yan pas yapan bir takımın pas yüzdesi yüksek olabilir ama modern futboldaki en önemli şeylerden birisi artık rakip kaleye en hızlı gidebilecek bir oyun anlayışına sahip olmaktır.


Yapılan transferler takım içindeki bazı dengeleri de gözetti. Biz taraftar olarak her ne kadar çok büyük isimlerin gelmesini istesek de aslında o isimler teknik adamlar için birer kabustur.


Çünkü transferin büyük isimleri takım içindeki dengeyi bozduğu gibi arkadaşlık ve başarı ortamını da etkileyebilir. Mutlak doğru olmasa da bu teorinin gerçekleştiği birçok olayı geçmişte çok gördük.


Sözün özü şu... Bugüne kadar zaten Fenerbahçe için her şeye katlandık ve bedeller ödedik. Takım son haftada şampiyonluğu kaçırdı. Bundan sonra da güçlü bir Fenerbahçe'nin yaratılması için sabredebiliriz.


Aksi takdirde sorunlar yaşamaya ve her sene sil baştan almaya devam etmek zorunda kalacağız...


Yorum Gönderme

3 Yorumlar

 1. aykuta bir türlü ısınamıyorum ben. fenerbahcenim basinda yerli hocolmasimdm yanayim ma ne bileyim bir turlu isinamdim aykuta. yilmaz vural olmaliydi fenwrin basinda, bes yil icinde fb man utd gibi, yilmaz hoca da sir ferguson gibi olurdu.

  YanıtlayınSil
 2. Fenerbahçe yeni hoca Aykut Kocamanla başarılı olamayacağını daha lig başlamadan söylüyorum.. Hatta bu link'i not alıp lig sonunda başarısızlığının açıklamasını yeniden yazacağım..

  Başarısızlığın en başında sinema izleyen taraftarı geliyor..
  2. olarak halı saha da oynatmayacağımız oyunculara milyon euro'ları vererek diğer kaliteli oyuncuların psikolojisini bozuyor.. Hak eden 1 alırken topçu diye geçinenler 10 alıyor.. Doğal olarak ta bu diğer oyuncuları kötü etkiliyor..

  3. Egosu ve kibirliğiyle devreye yine sinema izleyen taraftaları çıkıyor.. Onuda şöyle anlatayım; diyelim 3 büyük bir futbolcunun peşinde koşuyor ve bu futbolcuyu galatasaray alıyor.. Sinema sever taraftarıda (kedi ulaşamadığı ciğere mındar demesi misali) bu futbolcununbir işe yaramadığını söylemeye başlıyor.. Ama onu kendileri alsa dünyanın en iyi oyuncusu oluyor.. Yani şuanda yoldan birini tut kolundan götür samandıraya görün ki taraftar onuda yıldız yapar.. Yani hem kulübün hem taraftarın bu kibir ve ego'dan kurtulması gerekir..

  ALLAH Kibiri sevmez.. Eğer onlar kibir devam ederse ALLAH'ın tokatı yerler.. Tıpkı trabzonspor maçında yedikleri tokat gibi şampiyon olmadıkları halde sahada şampiyonuz diye timsah yürüyüşü yaparak şuurunu kaybederler..

  Aslında fenerbahçenin hüsrana uğratan en önemli sebeblerinden biriside kaybetmeyi hazmedemiyor.. Oysa kaybetmek başarının haritasıdır ama onların gözünde hırs aşkı olduğu için başarıya nereden ulaşacağını o haritadan göremiyor..

  Aslında kusurlar saymakla bitmez.. Bükemediği eli öpemiyorlar.. Kaybettikleri zaman rakibi tebrik etmiyorlar.. Bükemiyorsan o eli öpeceksin başka yolu yok..

  Dünya'nın sizin etrafınızda dönmesini istiyorsanız avucunuzu yalarsınız.. Biraz ruhunuzu çalıştırırsanız dünyanın ayallarınızın altına alırsınız...


  Saygılarımla
  Tibet

  YanıtlayınSil
 3. Tibet , ben de bu sezon Fenerbahçe'nin çok büyük başarılar kazanamayabileceğini yazının içinde belirttim zaten. Ve başarıya giden yolda başarısızlığı yaşayabilmemiz gerektiğini de yine yazıyorum.

  Ayrıca yorumunda belirttiğin denge bozan transferleri Aykut Kocaman engelledi ve yaptırmıyor.

  Stoch veya Dia mı denge bozan transfer?

  Denge bozan transferler şu anda Süper Lig kulüpleri tarafından yapılmaya devam ediyor! ama Fenerbahçe bu sene o tuzağa bence düşmedi.
  Fenerbahçe bu sene başarısız olabilir ki o ihtimali ben zaten belirttim ama çok güçlü olabileceği ileriki sezonların temelini atacaktır.

  Sözün özü Aykut Kocaman eğer sabırlı olur ve taraftar yönetim cephesi de izin verirse Aykut ancak uzun vadede başarılı olabilir.

  YanıtlayınSil