Restrepo

Restrepo, 2010 yılında çekilen bir savaş-dökümanter film. Dökümanter yanına bakılınca bana Kan Uykusu ve Nefes arasında bir izlenim verdi.


ABD sinema sanayi son dönemlerde askerlerinin yaşadığı travmaları konu edinen kurgu ve dökümanterlere yer vermeyi kendisine bir şiar edindi. The Hurt Locker'dan sonra "Restrepo" da bu amaca hizmet eden bir belgesel.


Belgeselde Afganistan'ın Korengal Vadisi denilen en tehlikeli yerinde görev yapan bir timin hikayesi anlatılıyor. Görev sırasında ölen arkadaşları Restrepo'nun ismi hem sınır karakoluna hem de filme isim olarak verilmiş.


Askeri timin bir sene boyunca yaşadıklarını, Afgan halkı ile olan ilişkilerini el kamerası ve dökümanter tadında izliyoruz. Nefes filminin "belgesel" versiyonu denilebilir. Ama Afgan halkını ötekileştirmesi ve sivillerin öldüğü bombalamaları meşrulaştırmaya çalışması göze batan ayrıntılar arasında.


ABD askerinin bilindik tavırları bu filmde de son derece belirgin. Bu nedenle Ortadoğu'nun sinema salonlarında az da olsa tepkiye neden olabilir. Her ne kadar belgesel olsa da biraz kurgulanmış izlenimi de vermiyor değil. Bir buçuk saat süren filmi boş zamanınız varsa mutlaka izlemenizi öneririm...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar