Tunus ve Yasemin Devrimi


25 Yıldır Tunus'u bir diktatör olarak yöneten Bin Ali gösterilerin şiddetine dayanamadı ve ülkeden kaçarak Suudi Arabistan'a sığındı. Yerine bakan Gannuşi ve Ordu'nun ülkedeki sert tutumu "yasemin devrimi"nin nereye gideceği konusunda yorum yapmayı zorlaştırıyor.


Tunus'taki olaylar wikileaks belgelerinde çıkan Bin Ali ve karısı Leyla'nın sınırsız harcamaları ile ortaya çıktı. Olayların fitilini ateşleyen ise 26 yaşındaki bir seyyar satıcının kendisini yakması oldu.


Olayların karakteri her ne kadar ekonomik ve işsizlik eksenli gözükse de temelde "özgürlükler" sorunu olarak tanımlanabilir.Neden "Yasemin Devrimi"


Tunuslu blog yazarları, ?Polise yasemin verelim? sloganıyla yola çıkarak, devrimi ülkelerinin sembolü olan ?yasemin çiçekleriyle? özdeşleştirdi.


Tunus, koyu bir askeri rejim tarafından desteklenen bir diktatörün ülkesiydi. Ordu içindeki bazı gruplar (Kara Kuvvetleri Komutanı) halka müdahale etmek istemedi. Bunun üzerine olayların yoğun olduğu bölgelerde polisler önlem almaya çalışıyor.


Tunus'taki olaylar diktatörlerin yoğunlaştığı bölgede bir domino etkisi yapabilir. Kaddafi'nin Libyası, Mübarek'in Mısır'ı ve Abdullah'ın Ürdün'ü gibi. Yalnız Tunus'un yüksek eğitimli ve proaktif bir orta sınıfı olduğunu belirtmek gerekiyor. Yurt dışında çok etkililer ve son olaylarda sosyal medyayı çok etkili bir şekilde kullandılar.


Olayların sıçrayıp etkili olabileceği iki ülke Mısır ve Cezayir...


Bu arada henüz başarıya net şekilde ulaşmış köklü bir devrimden bahsedemeyiz. Bu da hareketin çok organize olmadığını ve tamamen tabandan gelen samimi bir tepki olduğunu gösteriyor.Oyun Bitti!


Bölgedeki olayların islami karakterde olduğu iddia edilse de bu doğru değil. Köktenci akımların Tunus'ta etkisi çok az. El-Cezire'nin olayları haberleştirme konusunda çekimser davranması soru işaretlerini arttırıyor. Uluslararası Sistemin onayladığı bir devrim değil "Yasemin Devrimi..."


Sonuç olarak diktatörlerin dijital dünyadan artık çekinmeyi bırakın "korkmaları" gerekiyor. Kısacası "oyun bitti..."

Yorum Gönderme

5 Yorumlar

 1. Yazının sonunda dediğiniz cümle ne kadar doğru? Tamamen dijital dünya kaynaklı bir devrim söz konusu olabilir mi?

  YanıtlayınSil
 2. Son cümle: "Sonuç olarak diktatörlerin dijital dünyadan artık çekinmeyi bırakın ?korkmaları? gerekiyor. Kısacası ?oyun bitti??
  Burada "tamamen dijital kaynaklı bir devrimden" bahsetmiyorum. Sadece İran'da bir dönem twitter ile yapıldığı gibi iletişimi kolaylaştırdığı ve örgütlenmeyi hızlandırdığı kesin...

  YanıtlayınSil
 3. Ben yanlış anlamışım. Haklınız aslında, hiç o yönüyle düşünmedim.

  YanıtlayınSil
 4. gannuşi bin alinin yerine bakmıyor ki, ingilterede ve hala sessizliğini korumakta.

  YanıtlayınSil
 5. İki tane Gannuşi var dostum. Ben "mösyö vi vi" diye bilineninden bahsediyorum. :-) Ayrıca Londra'da bulunan Raşid Gannuşi de bugün Tunus'a gitti...

  YanıtlayınSil