Beşiktaş-Fenerbahçe Maçı Analizi- 20 Şubat 2011

Son yıllarda izlediğim en hareketli derbi maçtı. İki takım da oyunun belirli bölümlerinde mükemmele yakın oynadılar. Ancak maçı daha çok isteyen ve arzulayan takım Fenerbahçe oldu ve Beşiktaş'a İnönü'de ilk defa "4 gol" atarak şov yaptı.


Maça iyi başlayan taraf Fenerbahçe oldu. Oyunun hemen başında Selçuk'un azmi ve Necip'in yardımıyla Fenerbahçe 1-0 öne geçti. Bu dakikadan sonra da Fenerbahçe atakları durmak bilmedi. Niang ve Dia ile yüzde yüzlük golleri kaçıran taraf Fenerbahçe'ydi...


Maçın 30.dakikasından sonra oyundan düşen Fenerbahçe, Beşiktaş'ın ataklarına maruz kaldı. Bu ataklardan birinde sahanın belki de en kötü oyuncularından birisi olan Ekrem kendisini affettiren golü kaydetti: 1-1. Bu mükemmel şutun karşısında Volkan'ın yapacağı fazla bir şey yoktu.


İlk yarı böyle sona ererken ikinci yarıya hızlı başlayan takım Beşiktaş'tı. Arka arkaya pozisyonlar bulan Beşiktaş, İbrahim Toraman'ın golüyle 2-1 öne geçmeyi de başardı. 60.dakikada Almeida'nın kaçırdığı gol belki de maçın kırılma anıydı.


Almeida, karşı karşıya kaldığı pozisyonda Volkan'ı geçemedi.


Bu dakikadan sonra her şey Beşiktaş lehine gelişecek derken Ferrari, Lugano'ya kasti bir faul yapınca hem kırmızı kart gördü hem de Fenerbahçe penaltı kazandı.


Penaltı'yı gole çeviren Alex hemen ardından 2 gol daha kaydedince bir yandan Fenerbahçe'nin galibiyetine diğer yandan da yaptığı Hat-Trick'e seviniyordu.


Öncelikle Schuster'in en önemli hatasının maça Necip ile başlamış olması diyebilirim. Aurelio tercihi başlangıç olarak daha mantıklı olabilirdi. Ekrem'in göz göre göre yaptığı faullere ses çıkarmayan Schuster, oyuna hemen hemen hiç müdahale etmedi.


Buna karşılık Fenerbahçe'de Mehmet Topuz ve Dia'nın olağanüstü futbolunu izledik. Özellikle Dia maçın ilk bölümlerinde Ekrem'in üzerine çok oynadı ve sarı kart görmesini sağladı. Bunun yanında oyunun son bölümünde sahne alan Alex bir kez daha kim olduğunu ispatlamış oldu.


Alex eleştirisi yapan yazarlar, artık klavyenin başına geçtikleri zaman biraz daha insaflı olurlar heralde...


Sonuç olarak Fenerbahçe, uyumlu bir takım olmanın ve motivasyonun karşılığını 4-2'lik bir galibiyet olarak aldılar ve yollarına devam ettiler.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar