İran ve Twitter

Tunus ve Mısır'da yaşanan olaylardan sonra kendisini iyice hissettirmeye başlayan "sosyal medya" şimdi de İran üzerinde etkili olmaya başladı. Twitter'ın "farsça" versiyonunu yayına sokması yeni bir mücadele tarzının da ortaya çıktığını gösteriyor: Siber Savaş...


Öncelikle ABD'nin internet aktivistlerine (ki bunlar genelde blogcular oluyor) 25 milyon dolarlık bir yardım bütçesi hazırladığını belirterek başlayalım.


Görünen o ki Tunus ve Mısır, sosyal medya araçlarının laboratuar olarak kullandıkları mekanlar olarak hafızalarda kalacak. Tunus'ta hala dişe dokunan bir değişim yaşanmadı.


Keza Mısır'da da Mübarek'ten sonra köklü bir değişim henüz gerçekleşmedi. Hatta Mısır olayları postmodern bir askeri darbe olarak nitelendirilmeye başlandı.


Bu ülkelerde belki de sosyal medyanın gücü sınandı ve asıl hedef İran için hazırlıklar son aşamaya getirilmiş olabilir. Geçen sene Musavi öncülüğünde denenen sivil kalkışma bu sefer tamamlanabilir. Twitter ve Facebook, İran'da da başarıya ulaşır mı bilinmez ama "siber savaşın" giderek etki alanını genişlettiği ve uluslararası ilişkileri dönüştürdüğü yadsınamaz bir gerçek haline dönüştü bile...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar