Geleceğin Haritası

Bugünlerde "Yeni Osmanlıcılık, Yeni Türkiye ve Geleceğin Türkiyesi" gibi konularda kitaplar okuyorum. Dikkatimi çeken kitaplardan birisi de Deniz Ülke Arıboğan'ın "Geleceğin Haritası" isimli kitabı oldu.


Çeşitli basın organlarında yazdığı köşe yazılarından oluşan kitap "Uluslararası İlişkiler" alanı ile uğraşanlar için son derece zihin açıcı okunması rahat bir kitap olmuş.


Bir çok yazıda kilit tanımlar ve anahtar cümleler var.Örneğin "Kuzu postuna bürünmüş tilkiler, sürünün arasına girip 'derin sürü'yü oluştururlar." gibi.

Fare kalbi taşıyanların "kaplan" olsalar da içlerindeki korkunun değişmeyeceği gibi ufak hikayeler de kitaba renk katmış. Kitapta bir çok isabetli analiz de yer alıyor:"Samuel Huntington'un medeniyetler çatışması tezinin bir yorum olduğunu düşünmüyorum. O bir siyasi tasarımdır."

Kitapta yemek tarifleri ile siyaset kavramlarının bir arada muhteşem birlikteliğini de görebilirsiniz. Düdüklü tencere ve siyasette "nar" benzetmesi son derece açıklayıcı ve yararlı tanımlamalar olmuş.


Kısacası konuyla ilgilenenler okumalı...

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Kitabın fiyatını ve satın alma linkini de ekleyip beni hiç uğraştırmasan iyiydi üstad :)

    YanıtlayınSil
  2. En ucuz olarak burda sanırım: http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=132756&sa=76871710

    YanıtlayınSil