Ortadoğu Devrimleri ve Petrol

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da meydana gelen ve nam-ı diğer "devrim" olarak etiketlenen bu hareketlerin dünya ekonomisine etkisi  azımsanacak bir düzeyde değil.


Brent tipi petrolün varil fiyatı 113 doları geçmiş bulunuyor. Peki bunun anlamı nedir? Bunun anlamı bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin zarar etmesi demektir.Cari açığı petrol ithalatına bağlı olan bir ülkenin her artıştan etkilenmesi de doğal. Ancak olayların Suudi Arabistan'a sıçraması halinde gelişmekte olan ülkeler çok zor durumlara düşebilir.


Libya petrol arzının sadece yüzde 1'ini karşılıyor. Bu kadar arza sahip bir ülke bile petrol ekonomisini bu derece etkilerken arzın yüzde 10'unu karşılayan Suudi Arabistan eğer karışırsa petrolün varil fiyatı 150 dolarlara çıkar ve gelişmekte olan ülkelerde ciddi problemler ortaya çıkabilir.


Peki bu spekülasyonlardaki hedef kim olabilir? Tahmin etmek hiç zor değil. Hedef herkesin malumu olduğu gibi ciddi bir enerji ithalatçısı olan ÇİN.


Çin son dönemlerde özellikle Afrika'da hızlı bir enerji ithalat ağı kurmaya başlamıştı. Gerek Kuzey Afrika'daki malum ülkeler olsun gerek güneyde Nijerya gibi ülkeler olsun ciddi bir ilişkiler ağı yapılanmasına gidildi. Çin'in dev adımlarla ilerlemesini en azından yavaşlatmak için enerji fiyatlarının artması hegemonik güçlerin işine geliyor.


Bugün Libya'ya müdahale edilmesini engellemeye çalışan Rusya da aynı amacı güdüyor. Petrolün varilini 85 dolardan satacağına 113 dolardan satıyor ve Kaddafi'nin hemen yönetimden gitmesi ve sürecin normale dönmesini şimdilik Rusya da tercih etmiyor.


Sözün özü enerji savaşları giderek yayılmaya başladı. Bütün kıyamet bu enerjinin çıktığı yerler ve nakledileceği hatlar üzerinden kopuyor.

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

 1. Japonya'da meydana gelen deprem ve tusunami' nin japon ekonomisi ve borsasına etkileri nasıl olabilir? Bu gelişmeler Çin'i nasıl etkiler? Bu konudaki düşüncelerini yazarmısın?

  YanıtlayınSil
 2. Japonya'da meydana gelen deprem bazı hassas dengeleri değiştirecektir. Dün gece El-Cezire'de Obama "deprem" hakkında konuşuyordu. Bölgeye Ronald Reagan gemisi başta olmak üzere bir çok Amerikan Donanmasına ait gemi hareket etti. Yardım amaçlı bölgeye gitmiş olsalar da sonuçta bir çok askeri geminin Japonya açıklarında demirlemesi göstergebilimsel açıdan ve politik açıdan bir takım sorunlara yol açabilir.
  Ayrıca iki reaktörde sızıntı var ve henüz tahribatın ne oranda olduğu ile ilgili bir açıklama yapılmadı.
  Pazartesi borsalar açıldığında Japonya ekonomisi tarihin en kötü dönemine girebilir hatta çökebilir.
  Bu gelişmelerin Çin'i ne oranda etkileyeceği konusunda bir fikrim yok. Çin bu aralar artan petrol fiyatlarına odaklanmış durumda. Japonya'nın etkin olduğu sektörlerden çekilmesi ya da üretim kaybı yaşaması elbette Çin'i olumlu açıdan etkileyebilir. Şimdilik görüşlerim bunlar hocam.

  YanıtlayınSil
 3. Japon Başbakanı, olayı İkinci Dünya Savaşı?ndan sonra başlarına gelen en büyük felaket olduğunu belirtmiş.

  Japon ordusu deprem ve tsunaminin ardından başlatılan kurtarma çalışmalarında görevlendirdiği asker sayısını iki katına çıkardı. (100 Bin Asker)

  YanıtlayınSil