Ortadoğu Devrimlerinin Anatomisi

Tunus'ta başlayan ve Mısır'la tırmanan sonuç olarak Libya ile altın vuruş yapan halk hareketleri Ortadoğu'nun haritasını değiştirmek üzere. Bu hareketler tabandan mı geliyor? Ya da ortaya çıktığı ülkenin gerçekleri ile ne kadar bağdaşıyor?


Batının ya da genel anlamda hegemonik güçlerin dünyayı kontrol etmek için kullandığı enstrümanlar bir çok şekilde sınıflandırılabilir. Diplomasi, askeri müdahaleler ve demokrasi. Evet yeri gelir bazen "demokrasi" havarisi olan Batı yeri gelir askeri gücü ile ortaya çıkar.


Sonuç hep aynıdır. Sömürgeleşmek ya da ilgili devletin uydusu haline gelmek. Batı şimdi de çeşitli kuruluşlar aracılığıyla bu ülkelerdeki muhalefeti sosyal medya zeminini kullanarak eğitiyor ve toplumda bir basınç oluşturuyor. Bu basınç bir süre sonra patlayarak istenen yöne kanalize ediliyor...


Siyasi tarihe dikkatli baktığımız zaman olayın aslında bir çıkar savaşı olduğunu ve "medeniyetler çatışması" gibi zorlama kavramlardan ziyade kısıtlı kaynaklar üzerinden kopan gürültülü bir kavganın sürmekte olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz.


Her şey enerji bölgeleri ve enerji nakil hatları üzerinden yürütülüyor. Küresel güç mücadelesi "petrol"ün bulunduğu bölgelerde inanılmaz bir yoğunluğa ulaşmış durumda. Dünyada insan hakları ve demokrasi sorunlarının yaşandığı tek yer Ortadoğu gibi.


Hatta çatışan medeniyetlerden en önemlisi yani İslam medeniyeti yine bu  bölgede yoğunlaşmış durumda. Sözün özü medeniyetler, etnik kimlikler ve kültür çatışmasının temelinde petrol yatmaktadır. Oluşturulan suni gündemler bir yanda işlenirken diğer yanda uluslararası dev şirketler parsayı toplamaktadır.


Unutmayın. Uluslararası şirketlerin milliyeti olmaz. Olsa da önemi giderek azalmaktadır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar