Suriye

Domino teorisinin yeni ayaklarından birisi olarak gösterilen Suriye'de Esad rejimi bütün gücüyle sistemi ayakta tutmaya çabalıyor. Son günlerde Suriye'de başlayan olaylar yeni bir "devrim"in habercisi olabilir.


Tabi "devrim" kelimesi de olur olmaz her yerde kullanılmaya başladı artık. Che Guevera mezarından kalkıp olanları görse üzülür müydü yoksa sevinir miydi tartışılır!


Suriye takriben 17 küsür milyon nüfusa sahip ve 1973 yılından beri BAAS partisi tarafından yönetilen bir Arap Cumhuriyeti. Büyük bir kısmı çöllerle kaplı olan ülkenin yüzde 70'inden fazlası Sünni Araptır. Ancak yönetim yüzde 12'lik bir Nusayri grubun içinden çıkan Esad ailesinin elindedir.


Zaten emperyal güçlerin en önemli esprilerinden birisi de geniş halk kitlelerini azınlıklara yönettirmesidir. Bu şekilde hem bir bağımlılık yaratılmakta hem de sistem sorunsuz bir şekilde işlemektedir. Suriye'de sistem baskıcı ve askeri güçler üzerine kurulmuş durumda. Ayrıca sistem kendisini acımasız bir şekilde üretmeyi görev edinmiş. 1982 yılında Hama'da Müslüman Kardeşlerin ayaklanması son derece kanlı bir şekilde bastırılmış ve binlerce insanın öldüğü iddia edilmişti.


Hama olaylarından sonra içeride ciddi bir ayaklanma ile karşılaşmayan Suriye'de Müslüman Kardeşler sürekli bir örgütlenme içinde oldu.


Son gelen haberlere göre Şam'ın güneyinde yer alan Deraa kentinde olaylar çıktı ve 12 kişinin öldüğü haberleri geldi. Protestocular taleplerini, "48 yıldır devam eden olağanüstü hal ile olağanüstü mahkemelerin kaldırılması ve diktatörsüz bir Suriye'' olarak dile getiriyorlar.


İşin bir başka boyutu hareket "Facebook" üzerinden örgütlenmeye başlamış durumda. Buna karşılık Esad nasıl bir önlem alır ve ne gibi hamleler yapar diye baktığımız zaman kilit noktanın Suriye Ordusu olacağını tahmin edebiliriz. Fakat Mısır Ordusunda olduğu gibi burada da Ordu farklı bir davranış içine girebilir. Yalnız Suriye ordusunun durumu biraz farklı. Ordunun üst düzey görevlileri Başkan Esad gibi Nusayri. Dolayısıyla Suriye'deki olaylar da tıpkı Bahreyn'deki gibi mezhepsel bir karaktere bürünebilir.


İran da burada Suriye yönetiminin tarafında duracaktır. Bölgeyi ciddi bir mezhepsel çatışma bekliyor. Bunun önüne geçilmediği takdirde Ortadoğu'nun haritasının daha bir çok kez değişeceği artık gün gibi ortadadır.


21. yüzyılın karakterini "internet" belirledi. Artık devrimler bile sanal dünyada yapılır oldu. Her ne kadar ilişkiler gevşek olsa da internetin "harekete geçirici" ve "sizin gibi düşünen başkalarının var olduğunu" göstermesi açısından son derece önemli bir işlev gördüğünü iddia edebiliriz.


Durum karışık ve fotoğraf bulanık... Ortadoğu kaynamaya devam ediyor. Birileri askeri müdahaleyi yapıyor ve birileri ülkesinde devrim yapıyor. Bizler ise her ikisini de CNN'den izliyoruz. Hayırlısı...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar